• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejne łódzkie kanały poddane renowacji „światłem”

Opublikowano: 30-11-2021 Źródło: ZWiK Łódź

2 km w tym roku i 3 km w kolejnym – tyle kanałów Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi (ZWiK) przeznaczył do renowacji z wykorzystaniem CIPP (ang. Cured in Place Pipe). Metoda „długiego rękawa” jest szczególnie przydatna w wąskich łódzkich ulicach, ponieważ nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu i udziału wielu pracowników, co znacząco redukuje uciążliwości dla mieszkańców pobliskich zabudowań oraz użytkowników ruchu.


Fot. ZWiK Łódź Fot. ZWiK Łódź

W tym roku CIPP użyto do renowacji kanałów w ulicach: Cmentarnej, Brukowej, Legionów, Paderewskiego, Kniaziewicza, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Polskiej Organizacji Wojskowej, Lermontowa i Zbocze (w sumie 2 km rurociągów).

Fot. ZWiK Łódź Fot. ZWiK Łódź

Z doświadczeń łódzkiej spółki wod-kan wynika, że renowację 150-metrowego kanału metodą elastycznego rękawa utwardzanego światłem ultrafioletowym można wykonać w ciągu jednego dnia roboczego, a do robót potrzebna jest jedna przyczepa samochodowa, w której mieści się całe oprzyrządowanie. Podczas samych prac czasowo zajmowany jest tylko jeden pas jezdni, a mieszkańcy często nawet nie wiedzą, że coś dzieje się pod ziemią, bo z budynków nie jest odcinany odpływ ścieków.

Fot. ZWiK Łódź Fot. ZWiK Łódź

Naprawa kanałów odbywa się w kilku etapach. Elastyczny rękaw wprowadza się do kanału umytego wodą pod wysokim ciśnieniem. Następnie rękaw napełnia się sprężonym powietrzem. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp ultrafioletowych. Pod wpływem światła ściany rękawa twardnieją. Na koniec pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który nawierca w nowym przewodzie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne z budynków – podaje ZWiK w Łodzi.

Fot. ZWiK Łódź  Fot. ZWiK Łódź

To duże ułatwienie w porównaniu do tradycyjnej metody renowacji, polegającej na odkopywaniu uszkodzonych rur i wymianie ich na nowe. Taki proces trwał tygodniami, wymagał sporej ekipy pracowników i równie licznej grupy jednostek ciężkiego sprzętu.

Na przyszły rok łódzka spółka zaplanowała wzmocnienie konstrukcji kanałów o długości ponad 3 km. Roboty będą realizowane po sezonie zimowym, gdyż – jak dodano – prace naprawcze przy użyciu elastycznych rękawów mogą być prowadzone wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Podczas mrozów pracownicy ZWiK zajmują się remontami podziemnych kolektorów zbudowanych z cegieł.

Przeczytaj także: Łódź likwiduje zdroje uliczne

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia