Infrastruktura podziemna w Polsce z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Rurociągi budowane z wykorzystaniem technologii bezwykopowych powstają m.in. pod rzekami, autostradami czy innymi terenami, których rozkopanie nie jest możliwe. Tym samym duże pole do popisu mają wykonawcy i projektanci w branży HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). To właśnie dzięki ich pracy możliwa jest budowa wielu kilometrów przewodów podziemnych na tzw. wrażliwych obszarach bądź takich, których w sposób tradycyjny nie można przekroczyć.

Każde z tego typu wyzwań, od fazy projektowania po realizację przewiertu, wiąże się z wieloma skomplikowanymi i różnorodnymi zagadnieniami do rozwiązania. Właśnie takie, ciekawe i przykuwające uwagę, były również wystąpienia w trakcie XXII Seminarium dla branży HDD.

Ciągły rozwój infrastruktury podziemnej niesie ze sobą zmiany także na rynku urządzeń do realizacji przewiertów HDD. Podczas wykładów duże zainteresowanie wzbudził referat Rafała Leśniaka (HEADS sp. z o.o.), który opowiadał o narzędziach do wiercenia i poszerzania otworów HDD. W procesie wiercenia bardzo ważną rolę odgrywają płyny wiertnicze. Bywa nawet, że, w zależności od warunków gruntowych, to właśnie jakość i ilość płuczki ma decydujące znaczenie dla powodzenia przewiertu. Nic więc dziwnego, że znaczną część pierwszego dnia seminarium poświęcono właśnie tej tematyce. O doborze i dawkowaniu materiałów płuczkowych, w zależności od przewiercanych formacji geologicznych, opowiadał Jacek Jaworski, a Krzysztof Czudec, również z firmy HEADS sp. z o.o., mówił m.in. o systemach oczyszczania płuczek wiertniczych.

W dalszej części seminarium, w ramach wspólnego wystąpienia, Krzysztof Czudec oraz Mirko Samac (firma Colli Drill) podzielili są swoją wiedzą na temat przewodów wiertniczych. Głos zabrał również Ralf Kiesow (Prime Drilling), który wspólnie z Rafałem Leśniakiem dokonał charakterystyki wybranych urządzeń wiertniczych. Z kolei o systemach lokalizacji Digital Control Incorporated mówił przedstawiciel tej firmy Yusuf Basaran (wspólnie z Krzysztofem Kublikiem).

W Krakowie wygłoszono w sumie 12 referatów, które były okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy, ale również przyczynkiem do późniejszych dyskusji w gronie ekspertów. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się na początku 2020 r.

Przeczytaj także: Jak wykonać przewiert o długości 4600 m w 21 dni?