• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dwukilometrowy przewiert HDD w Peru

Opublikowano: 19-05-2022 Źródło: trenchlesstechnology.com

W listopadzie ubiegłego roku w Peru wykonano przekroczenie rzeki Chira o długości 2 km w pobliżu miasta Paita nad Zatoką Piura. Wykonywano fragment dwóch gazociągów DN150 (6 cali) w przewodzie osłonowym HDPE DN250 (10 cali).


Przewiert HDD w Peru. Fot. Conveca
Przewiert HDD w Peru. Fot. Conveca
  • Podczas prac wykorzystano 300-tonową wiertnicę
  • Łączna długość dwóch przewiertów HDD wyniosła 4000 m
  • Rurociąg zainstalowano na głębokościach od 24 do 26 m pod dnem rzeki

Trudne warunki gruntowe

Wyzwaniami był napięty harmonogram, grunty z piasku i gliny oraz reżim sanitarny z powodu pandemii COVID-19. W pracach wykorzystano ważącą 300 ton wiertnicę firmy Herrenknecht. Ponieważ ze wzrostem długości przewiertu rośnie moment obrotowy, zwiększono go z 90 kNm do 120 kNm.


W miękkich gruntach istnieje ryzyko przypadkowych odprysków podczas wiercenia ze względu na słabą stabilność gruntu. Dlatego zlecono przeprowadzenie badań geologicznych i obliczeń informujących o stabilności i możliwym ciśnieniu w wierconym otworze. W zespole wiertniczym za sondą sterującą umieszczono moduł ciśnieniowy – operatorzy monitorowali sytuację i porównywali, czy zgadzają się z dopuszczalnymi wartościami.

Fot. Conveca Fot. Conveca

By uniknąć ugrzęźnięcia wiertła w miękkim gruncie zastosowano zmodyfikowany i lekki zespół wiertniczy o średnicy zewnętrznej częściowo zmniejszonej z 8 do 6 cali (z 20 do 15 cm). Specyficzne warunki gruntowe wymagały zastosowania odpowiedniej obudowy zmniejszającej ryzyko szczelinowania i skręcania się rury. Po raz pierwszy na świecie użyto 16-calowej (40 cm) obudowy Titan HDD wyposażonej w system łączenia i rozłączania skracający czas montażu rur osłonowych do około 5 min na złącze.

Ograniczanie ryzyka

Duże siły nacisku, rosnące wraz z długością przewiertu, powodują ryzyko wygięcia wiertła oraz pęknięć otworu wiertniczego. Mogą też prowadzić do wyłamania i zatonięcia przewodu wiertniczego. Rozwiązaniem okazało się zwiększenie ostatnich 50 rur z 6 5/8 cala do 7 5/8 cala (z około 16,6 cm do 19,4 cm), by uniknąć ryzyka wyboczenia i zgięcia. By uniknąć problemów z czyszczeniem zwiercin zainstalowano urządzenia z poziomymi dyszami strumieniowymi natryskujące płuczkę, która przyspiesza przepływ powrotny.

Fot. Conveca Fot. Conveca

Wykonano dwa przewierty metodą HDD, każdy o długości 2000 m i zainstalowano stalowe rury gazowe. Średnica otworu pilotowego wynosiła 311 mm. Głębokość rzeczywista wynosiła od 24 do 26 m. Wykonawcą prac była firma Conveca Peru.

Przeczytaj także: PERN przeniesie rurociągi ropy z mostu pod Narew metodą HDD

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia