Uniwersytet Stanowy Oregon w Stanach Zjednoczonych realizuje projekt PacWave South – wykorzystania fal oceanicznych do produkcji energii elektrycznej. Kable energetyczne i telekomunikacyjne ułożono korzystając z technologii bezwykopowej HDD.
Przewierty HDD dla innowacyjnego projektu w USA. Fot. HDD
W pierwszej fazie przedsięwzięcia wykonano cztery przewierty o średnicy 25 cm, krótki rurociąg podziemny i obiekt z przyłączami dla przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych. Prace prowadzono w Driftwood Beach State Recreation Site, a przewierty HDD realizowano trzema wiertnicami: Vermeer D750x900 i American Augers DD-440 do części podmorskiej, a Vermeer D220x300 S3 do lądowej.
Fot. HDD
Każdy z czterech przewiertów liczył po niemal 1600 m, zainstalowano w nich stalowe rury osłonowe o średnicy zewnętrznej 23,5 cm, w których umieszczono rury polietylenowe HDPE. Na lądzie długość przewiertu wyniosła 670 m, a jego średnica około 80 cm. Tu prace prowadzono w podmokłym terenie pod ochroną przyrodniczą w trudnych warunkach gruntowych. Wykorzystywano nawigację Brownline.
Fot. HDD
Phill Perron, wiceprezes spółki HDD, wykonawcy zadania, stwierdził, że wiercenia prowadzono powoli i stabilnie. Wykonany otwór o średnicy 30 cm rozwiercono do 35,5 cm, ale cały czas istniało ryzyko pęknięć, ze względu na złożoną geologię. Wyzwaniem była też zmienna pogoda oraz wędrujące wydmy z wszechobecnym piaskiem. Prace na wybrzeżu oceanu były także ograniczone – od października do stycznia przewiertów nie można było wykonywać. Dodatkowo zatrudniono nurków, którzy sprawdzali, czy rura nie jest wypychana spod dna oceanu. By uniknąć korozji po wewnętrznych i zewnętrznych stronach rur stalowych, nałożono powłokę ochronną.
Fot. HDD
Przeczytaj także: Australia – bezwykopowe przeniesienie kolektora ściekowego w Melbourne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.