Partnerzy portalu

Kto wykona przewierty HDD dla Gaz-Systemu? Znamy oferty

Opublikowano: 17-08-2022 Źródło: Gaz-System

Gaz-System przygotowuje się do II etapu budowy gazociągu DN500 relacji Goleniów–Police. Ponad połowa z niemal 10-kilometrowego odcinka powstanie przy użyciu technologii bezwykopowej. Poznaliśmy już oferty złożone w przetargu.


Gazociągi w Polsce. Fot. Grispb/Adobe Stock Gazociągi w Polsce. Fot. Grispb/Adobe Stock
 • Zaplanowano pięć przewiertów przy użyciu metody HDD
 • Zadanie polega też na demontażu obecnego gazociągu o długości 8 km
 • Gaz-System otrzymał już pozwolenie na budowę

Drugi odcinek nowego gazociągu Goleniów–Police zostanie zbudowany na terenie gmin Stepnica (7,2 km) oraz Police (2,5 km). Został wyznaczony po tzw. nowym śladzie, przez obszary prawnie chronione: rezerwat Olszanka, a także tereny Natura 2000: Puszcza Goleniowska, Zalew Szczeciński, Uroczyska w Lasach Stepnickich, Ujście Odry i Zalew Szczeciński. Pobiegnie przez nieużytki (w tym pola refulacyjne), pola uprawne, łąki, pastwiska. W bliskim sąsiedztwie planowanych robót nie występuje zabudowa mieszkaniowa (pierwsze domy jednorodzinne są w odległości 1 km).


W dokumentacji przetargowej czytamy, że bezwykopowa metoda HDD ma zostać wykorzystana do budowy przejść pod:

 1. Roztoką Odrzańską – przewiert o długości 1,8 km
 2. rezerwatem Olszanka – 2 km
 3. polami refulacyjnymi – 1,4 km
 4. terenami podmokłymi na terenie gminy Police – 0,9 km oraz 0,6 km.

Orientacyjny przebieg II etapu gazociągu Goleniów–Police przez obszary Natura 2000. Źródło: Gaz-System Orientacyjny przebieg II etapu gazociągu Goleniów–Police przez obszary Natura 2000. Źródło: Gaz-System

Przy opisie przekroczenia rezerwatu Olszanka napisano, że należy zastosować metodę HDD w technologii intersect (wiercenie pilota dwoma urządzeniami od strony wejściowej i wyjściowej równocześnie, następuje połączenie trajektorii na dole na odcinku prostoliniowym w wybranym do tego interwale).

Generalny wykonawca zajmie się także demontażem obecnego rurociągu wysokiego ciśnienia o długości 8 km. W części podwodnej prace rozbiórkowe mają być prowadzone przez zespół nurków, którego zadaniem będzie m.in.: pocięcie rurociągu na odcinki.

Gaz-System na sfinansowanie całego zamówienia zamierza przeznaczyć 74 mln zł. W przetargu wpłynęło siedem propozycji. W ofercie z najniższą ceną wpisano 62,2 mln zł, a z najwyższą 151,7 mln zł.

Oferty w przetargu:

 • NDI Energy sp. z o.o. – 62,27 mln zł brutto,
 • Romgos sp. z o.o. Engineering sp.k. – 72,32 mln zł brutto,
 • Stalprofil S.A. – 76,68 mln zł brutto,
 • konsocjum Budimex S.A. i Zakład Remontowo-Budowlany Instalacje Wod.-Kan., C.O., Gaz Janicki Piotr Janicki Jacek spółka cywilna – 77,48 mln zł brutto,
 • JT S.A. – 81,61 mln zł brutto,
 • Gascontrol Polska sp. z o.o – 112,55 mln zł brutto,
 • konsorcjum UAB MT Group i Horizontal Drilling International S.A.S – 151,72 mln zł brutto.

W maju tego roku wojewoda zachodniopomorski zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił pozwolenia na budowę.

Budowa gazociągu Goleniów–Police

W listopadzie 2020 r. Gaz-System poinformował o zakończeniu I etapu budowy gazociągu Goleniów–Police. Polegał on na wykonaniu m.in. pierwszego w Polsce przewiertu HDD w technologii Intersect. Na obszarze Roztoki Odrzańskiej (rozlewisko Odry) zrealizowano przewiert o długości 1814 m.

Gazociąg Goleniów–Police zasila m.in. miasto Szczecin oraz zakłady chemiczne w Policach. Jego przebudowę podzielono na dwa etapy.

Przeczytaj także: Pierwszy taki przewiert na budowie gazociągu Goleniów–Police

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia