Instalacja ciśnieniowej sieci kanalizacyjnej o długości 91 km na obszarze wzgórz Dandenong w aglomeracji Melbourne to inwestycja spółki Yarra Valley Water. Wykonanie tych prac nie jest możliwe bez wykorzystania metod bezwykopowych.
W pobliżu Melbourne powstaje 91 km kanalizacji. Także bezwykopowo. Fot. Melbourne Pipelines
- Mieszkańcy obszaru wzgórz Dandenong przez lata korzystali z szamb lub odprowadzali ścieki do środowiska
- Podczas prac instalowane są rury polietylenowe
- Kanalizację wykonuje się metodami HDD, przecisków i przewiertów sterowanych
Długie lata bez kanalizacji
Wzgórza Dandenong od lat nie były skanalizowane, a ich mieszkańcy muszą korzystać z szamb i samodzielnie borykać się ze ściekami. Część z nich odprowadzała np. ścieki deszczowe bezpośrednio do odpływów burzowych, co negatywnie wpływało na ekosystem i drogi wodne. W okolicy znajduje się park narodowy, a ukształtowanie terenu i warunku gruntowe uniemożliwiały budowę sieci kanalizacyjnej w sposób tradycyjny. Stało się to możliwe dzięki metodom bezwykopowym.
Budowa sieci kanalizacyjnej o łącznej długości 91 km poprawi stan środowiska i podniesie komfort życia mieszańców.
Trudne warunki gruntowe
Prace są prowadzone wśród gęstej i chronionej roślinności, wąskich dróg i stromych wzgórz na zaludnionym terenie. Wykonawcy, firmy Interflow oraz Melbourne Pipelines i Pressure Sewer Services Australia (PSSA) instalują rury polietylenowe.
Podczas przewiertów napotykamy różne warunki gruntowe, od kruchej czerwonej gleby w Monbulk do twardej ziemi, głazów i bruku wyżej na wzgórzach. Potrzebne jest doświadczenie, by określić, jak postępować z różnymi rodzajami gruntu, czy luźne głazy i kamienie wydobywać, skruszyć, czy zatrzymać się i je wykopać, by ograniczyć straty – tłumaczy Shem Macdonald, kierownik budowy z PSSA.
Sprawdzamy też zapadliska i pustki, by dzięki lepszemu obrazowi warunków gruntowych podejmować decyzje o pozycjonowaniu i konfiguracji wiertnicy, szczególnie gdy mamy do czynienia z wyjątkowo twardym gruntem – dodaje.
Fot. Pressure Sewer Services Australia
Ograniczona przestrzeń robocza
Wąskie ścieżki, gęsta roślinność i ograniczona przestrzeń powoduje, że dostawy wody są realizowane małymi cysternami, wykorzystuje się niewielkie koparki ssące i tradycyjne. Transport materiałów i sprzętu odbywa się wozidłami.
W budowie kanalizacji stosowane są metody HDD, przewiertów sterowanych i przecisków. Korzysta się też z wierteł wodnych i łożowych. Wiertnice ustawia się w niewielkich wykopach, a dłuższe przewody wiertnicze ułatwiają ustawienie urządzenia oraz nawigację w stromych terenach. Aktualnie prace są prowadzone w warunkach deszczowych.
Roboty rozpoczęły się po oddaniu do użytku przepompowni w Monbulk. To, wraz z wcześniejszą budową kanalizacji, umożliwiło przyłączenie do sieci 900 gospodarstw domowych. Trwające prace mają przedłużyć tę infrastrukturę. W 2023 r. ruszy kolejna inwestycja w Sassafras, a następna (Olinda) znajduje się w fazie projektowania.
Przeczytaj także: Kanada: metody bezwykopowe na budowie 62-kilometrowego rurociągu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.