• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

USA – instalacja wodociągu pod bagnami w stanie Karolina Południowa

Opublikowano: 06-12-2023 Źródło: trenchlesstechnology.com, sherwin-williams.com

W ramach bezwykopowej inwestycji wybudowano wodociąg. Łączy on wyspę Sullivana z siecią miasta Charleston. Wyzwaniem było przejście pod bagnistymi terenami drogi wodnej Ben Sawyer i zabezpieczenie rurociągu przed korozją.


Bezwykopowa budowa wodociągu. Fot. Hussey Gay Bell Bezwykopowa budowa wodociągu. Fot. Hussey Gay Bell
  • Przewiert HDD miał długość 1,6 km
  • Rury stalowe zabezpieczono przed korozją i ścieraniem
  • Prace trwały 10 miesięcy i pochłonęły 8,5 mln dol.

Inwestycja dla bezpieczeństwa i zwiększenia dostaw wody

Wspólna inwestycja publicznych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, Charlestown Water System i Mount Pleasant Waterworks, miała na celu zwiększenie dostaw wody w obszarze przybrzeżnym o rosnącej populacji.

Wybrano metodę HDD do wykonania otworu, w którym zainstalowano stalową rurę o długości 1,6 km. Została ona pokryta usieciowanymi warstwami żywicy epoksydowej i odporną na ścieranie powłoką wierzchnią. Przewiert wykonano na głębokości 0,9 m pod bagnistymi terenami podmokłymi.


Ochrona przed korozją i tarciem

Podczas realizacji HDD, rury są narażone na duże naprężenia i tarcie. Dlatego zdecydowano się na zastosowanie powłok zapewniających zarówno elastyczność, jak i odporność na pękanie lub przenikanie wilgoci. Z tego też względu wybrano rury stalowe. Stosowane często przez Charlestown Water System rury z żeliwa sferoidalnego w takim środowisku nie wchodziły w grę. Zainstalowano rurociąg o średnicy 0,55 m. Odcinki rur miały po 40 m, w zakładzie produkcyjnym pokryto je powłoką PipeClad 2000 FBE (epoksyd łączony metodą stapiania) o grubości 20 mm, a następnie odporną na ścieranie warstwą DFT PipeClad 2040 Flex ARO (40 mm).

Fot. Hussey Gay Bell Fot. Hussey Gay Bell

Powłokę wewnętrzną wykonano z żywicy epoksydowej Sherplate PW (25 mm). Produkt jest zaprojektowany do użycia w wodociągach i zbiornikach wody pitnej, spełnia obowiązujące w Stanach Zjednoczonych normy i standardy.

Roboty za 8,5 mln dol.

Rury spawano po cztery odcinki jednocześnie i łączono z dłuższymi fragmentami wzdłuż drogi miejskiej, a następnie zainstalowano. Przed przewiertem HDD i wciągnięciem rurociągu przeprowadzono kilka testów. Po zakończeniu wykonano próby ciśnieniowe.

Wybudowany wodociąg połączono z siecią Charleston na wyspie Sullivana. Prace trwały 10 miesięcy i kosztowały 8,5 mln dol.

Przeczytaj także: Największy rurociąg retencyjny w środkowo-wschodniej Europie prawie gotowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!