Budowa Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) to jedna z najważniejszych inwestycji paliwowych realizowanych obecnie w Europie. Rurociąg będzie służył do przesyłu gazu z Grecji przez Albanię i Adriatyk do Włoch. Podczas budowy greckiego odcinka gazociągu zaplanowano dwa przekroczenia bezwykopowe. Pierwotnie – w technologii HDD (ang. Horizontal Directional Drilling – horyzontalne wiercenie kierunkowe), jednak po analizie geologicznej technikę wiercenia zmieniono. Ostatecznie najlepszym wyborem okazało się Direct Pipe.
Fot. Marcin Firkowski, PPI Chrobok S.A. Fot. Quality Studio
Zaprojektowanie przewiertów (przekroczeń greckiej rzeki Aliakmonas) zlecono polskiej firmie PPI Chrobok S.A. Podczas analizowania parametrów geologicznych jej specjaliści stwierdzili, że horyzontalne wiercenie kierunkowe, które wybrano jako technikę wiercenia, nie jest w tym konkretnym przypadku wskazane.
Jak mówił podczas XVI Konferencji "INŻYNIERIA Bezwykopowa" przedstawiciel spółki Marcin Firkowski, takie ustalenia wynikały z rozbudowanej analizy ryzyk. W sumie podczas badań takich ryzyk stwierdzono kilkanaście, a kilka oceniono jako bardzo prawdopodobne, których skutki mogą być dla realizacji wręcz katastrofalne.
Jednym z największych ryzyk był brak możliwości utrzymania stabilnego otworu podczas wiercenia, czego skutkiem mogłoby być zapadnięcie się otworu i/lub utknięcie narzędzia lub rurociągu. Wśród potencjalnych zdarzeń odnotowano także szczelinowanie hydrauliczne, które mogło znacząco opóźnić realizację projektu, a nawet uniemożliwić dalsze wiercenie.
W tej sytuacji zdecydowano się na zmianę technologii przekroczenia. Tu atuty Direct Pipe okazały się niepodważalne. Większa efektywność przy wierceniu w trudnych warunkach geologicznych, zmniejszenie placu na stronie wyjściowej, mniejsze ryzyko szczelinowania hydraulicznego, zwiększone bezpieczeństwo pracy, możliwość instalowania rurociągu w sekcjach – to najważniejsze z nich.
Ostatecznie wykonano dwa otwory o długościach 598 m i 654 m, przy czym ich średnica docelowa wynosiła 1295 mm. W przypadku obu przekroczeń (Aliakmonas 1 oraz Aliakmonas 2) wykonawca miał do czynienia z trudną geologią, charakteryzującą się obecnością żwiru, a także iłu i piaskowca. Pierwsze przejście udało się zrealizować w ciągu 18 dni, z czego aż 16 dni przypadło na samo wiercenie. Drugie wiercenie trwało dziewięć dni, co stanowiło 38% czasu wykonania tego zadania.
Projekt Trans Adriatic Pipeline polega na budowie rurociągu do przesyłu gazu ziemnego na linii Grecja–Albania–Morze Adriatyckie–Włochy. Gazociąg będzie miał długość 878 km, z czego najdłuższy będzie odcinek grecki (550 km). Planowana przepustowość to 20–25 mld m3 surowca rocznie. Oddanie rurociągu do użytku planowane jest na 2020 r.
Przeczytaj także: Rekordowo, międzynarodowo i bezwykopowo – XVI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” [relacja]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.