Naprawa istniejącej infrastruktury, coraz gęściej oplatającej podziemia miast, wcale nie musi być kłopotliwa i czasochłonna. Już od dziesięcioleci metody bezwykopowe pozwalają na to, by szybko i sprawnie, a także przy minimalnych utrudnieniach np. dla ruchu samochodowego poddać renowacji kanał czy (obecnie) nawet wodociąg lub wybudować nowy odcinek sieci. Przez długi czas nie podejmowano jednak zbyt wielu udanych prób znalezienia rozwiązania, które umożliwiłoby bezproblemową wymianę przyłączy wodociągowych i gazowych.
Pokaz nowej bezwykopowej technologii wymiany przyłączy. BLEJKAN S.A., KOBUS Services Ltd. XVIII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii. Fot. Quality Studio
To się jednak zmieniło: technologia i odpowiednie maszyny nie tylko powstały, ale zdążyły też już dotrzeć do Polski. Jesienią tego roku podczas 18. edycji konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” po raz pierwszy zaprezentowana została innowacyjna metoda bezwykopowej wymiany przyłączy wodociągowych i gazowych: pipe pulling.
Metoda ta funkcjonuje z powodzeniem na rynku już od kilku lat: na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i USA. Polega ona na tym, że podczas jednego działania instalacyjnego następuje wyciąganie starej rury z jednoczesnym wciąganiem w jej miejsce nowego przewodu PE.
Kolejność etapów robót jest następująca:
- prace przygotowawcze:
- wykonanie wykopu końcowego w miejscu połączenia z przewodem rozdzielczym,
- wykonanie wykopu startowego na terenie działki odbiorcy,
- odłączenie przewodu od odbiorcy i od przewodu zasilającego/rozdzielczego;
- roboty instalacyjne:
- wprowadzenie liny wciągającej do starego przewodu od strony wykopu startowego,
- dołączenie nowej rury PE (polietylenowej) do expandera/poszerzacza z tuleją, którym jest zakończona lina w przewodzie startowym,
- połączenie liny wciągającej w wykopie końcowym z wyciągarką rur KPP KOBUS,
- nawijanie na szpulę liny wciągającej wraz ze starą rurą przy jednoczesnym wciąganiu w jej miejsce nowej rury PE przez wyciągarkę hydrauliczną KPP KOBUS.
Na czym jednak dokładnie ta metoda polega i jak faktycznie wygląda proces wymiany przyłączy? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego (prosimy o kliknięcie w poniższe zdjęcie w celu uruchomienia filmu).
W Wielkiej Brytanii wymiana przewodów coraz częściej odbywa się z wykorzystaniem tej właśnie technologii, a jej skuteczność w ramach poszczególnych projektów sięga 90%. Wymiana rur w wykopie otwartym jest o ponad 70% bardziej kosztowna, zaś użycie tzw. kreta wiąże się z ryzykiem uszkodzenia istniejącej infrastruktury podziemnej, a czasami jest niemożliwe ze względu na istniejące warunki gruntowe. Ponadto, a może przede wszystkim, użycie kreta oznacza nie wymianę, lecz budowę fragmentu sieci. Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami budowlanymi oraz opłatami za umieszczenie nowej rury w pasie drogowym. Stara rura pozostaje, zaśmieca środowisko i niepotrzebnie zajmuje miejsce w gruncie – wyjaśnia Simon Mac Donald, Group Business Development Director z firmy KOBUS Services Ltd, UK, producenta maszyny.
Firma BLEJKAN lubi nowości – komentuje Mariusz Iwanejko z firmy BLEJKAN S.A., która jako pierwsza zamówiła maszynę do Polski i która włącza do swojej oferty wymianę przyłączy wodociągowych i gazowych. Staramy się, aby rynek renowacyjny w Polsce był na równi z innymi krajami w zakresie nowocześności – podkreśla.
Zapraszamy też do obejrzenia fotogalerii z pokazu!
Osoba kontaktowa:
Mariusz Iwanejko, BLEJKAN S.A.
e-mail: m.iwanejko@blejkan.pl
tel.: +48 605 067 401
Przeczytaj także: Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2020 [relacja]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.