O inwestycji w Jarocinie, w trakcie XVIII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, opowiedział Robert Walczak (SUBOR BORU San. Ve Tic. A.Ş. / Duko Inżynieria sp. z o.o.). Na tym przykładzie skupił się na problemach związanych i z projektowaniem, i z budową zbiorników retencyjnych metodami tradycyjnymi oraz bezwykopowymi.

W Jarocinie zaplanowano dwa tego typy obiekty z rur o średnicy DN2800. Pierwszy, o długości 76 m, zostanie zbudowany bezpośrednio pod płytą rynku w wykopie otwartym. Do budowy drugiego będzie wykorzystana bezwykopowa metoda mikrotunelowania (200 m długości, ul. Wolności). Oba zbiorniki powstaną z rur nawojowych GRP SUBOR wykonanych z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym i wypełnianych piaskiem kwarcowym.

Ekspert nie ukrywał, że to przełomowe wyzwanie, bo przy użyciu mikrotunelowania rury przeciskowe DN2800 zostaną zainstalowane po łuku o promieniu 600 m. Technologie bezwykopowe są obiektem zainteresowania także w przypadku budowy wielkośrednicowych zbiorników. W przypadku Jarocina zostały zaplanowane w ścisłym centrum. Cały rynek otaczają zabytkowe kamienice, które w większości są wyremontowane, a ich degradacja przez wody deszczowe jest ogromna. Inwestorowi zależy przede wszystkim na ochronie tych kamienic i ich piwnic – powiedział Robert Walczak.

Wszystkiego o tej inwestycji dowiesz się, oglądając nagranie z wystąpienia Roberta Walczaka (prosimy o kliknięcie w poniższe zdjęcie w celu uruchomienia filmu).

Przeczytaj także: Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2020 [relacja]