Właściwości produktu końcowego, czyli utwardzonej wykładziny CIPP, to pochodne działań zarówno producenta wykładziny i wykonawców instalujących ją w przewodzie – przy założeniu prawidłowego doboru konstrukcyjno-materiałowego rozwiązania, tj. prawidłowego projektowania. Wytyczne odbiorowe są potrzebne, aby wszelkie założenia były zgodne z późniejszym stanem faktycznym.
Fot. https://pstb.org.pl/
Na rynkach zagranicznych funkcjonują już wytyczne wspierające proces prawidłowego odbioru prac renowacyjnych wykonanych z wykorzystaniem technologii CIPP. Teraz taka nieoceniona pomoc dla inwestorów i wykonawców pojawia się również w polskiej branży – dzięki pracy Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (PSTB).
W Polsce z wytycznymi jest podobnie jak z normami – są obowiązkowe, ale wtedy, jeżeli inwestor umówi się z wykonawcą i wprowadzi je do specyfikacji. To w rozporządzeniu, które jest obowiązujące dla branży, może zostać przywołana wytyczna, ale nie musi. Jeżeli ktoś uzna nasze wytyczne za ważne, to będą dokumentem stanowiącym przy realizacji inwestycji. Powstaje zastem bardzo istotny dokument – komentował prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, członek zespołu eksperckiego PTSB.
Wyniki prac Towarzystwa nad wytycznymi do „badań odbiorowych wykładzin CIPP instalowanych w rurociągach sieci i instalacji zewnętrznych" zostaną zaprezentowane podczas XX Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA.
Wszyscy zainteresowani wytycznymi mogą wziąć udział w prezentacji dokumentu, która odbędzie się w środę 22 czerwca w Tomaszowicach pod Krakowem, a także online. Wymagana jest REJESTRACJA na stronie Konferencji.
Tego samego dnia w ramach Konferencji IB2022 odbędzie się także walne zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych. Do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby do niego dołączyć.
Jubileuszowe święto branży bezwykopowej
Na uczestników tegorocznej edycji Konferencji Inżynieria Bezwykopowa czeka wiele branżowych atrakcji. Oprócz pokazów na żywo organizatorzy przewidzieli w programie warsztaty praktyczne, sesje techniczne, a także panele dyskusyjne. Dwa z nich dotyczyć będą konkretnych zagadnień z obszarów bezwykopowej budowy oraz bezwykopowej renowacji. Dwa pozostałe zaplanowano w formie przekrojowych dyskusji na temat jakości w całym procesie inwestycyjnym, począwszy od przygotowania przez projektowanie, realizację i odbiór projektu, jak również szans i zagrożeń dla branży wynikających ze zmieniającego się otoczenia ekonomicznego.
Ponadto w branżowej wystawie i pokazach weźmie udział blisko 30 firm z sektora inżynierii bezwykopowej, a w części konferencyjnej głos zabierze ponad 30 prelegentów.
Trzydniowe, branżowe święto będzie odbywać się w trybie hybrydowym: można w nim uczestniczyć osobiście w Tomaszowicach k. Krakowa, jak również wziąć udział online – poprzez platformę Akademia Inżynieria.
Przeczytaj także: Badania żelbetowych konstrukcji budowli inżynierskich
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.