Prace wiertnicze odbywały się w ramach budowy 185 km fragmentu gazociągu z Turkmenistanu do Chin, dla którego krajami tranzytowymi są Uzbekistan i Kazachstan. Rurociąg zbudowany został przez firmę Stroytransgaz na zlecenie operatora Turkmengaz. Kontrakt typu EPC (engineering, procurement, construction) został podpisany w 2008 roku. Rurociąg Malai - Bagtyyarlyk został podłączony do magistrali gazowej Central Asia na granicy między Turkmenistanem i Uzbekistanem.
W ramach kontraktu, poza pracami liniowymi, wykonano przekroczenie rzeki Amu Daria o długości 1705 m, z wykorzystaniem technologii HDD. Odpowiedzialną za roboty wiertnicze była rosyjska spółka Energoperetok. Zastosowana średnica rurociągu 1422 mm (56”) jest największą z wykorzystywanych do budowy magistral gazowych. Poprzedni rekord instalacji rurociągu o tej średnicy należał do rosyjskiej firmy Vis-Mos, która w 2007 roku wykonała wiercenie pod rzeką Szeksna na dystansie 1043 m. Poprawienie tego wyniku o ponad 60% jest wydarzeniem wyjątkowym w historii tej technologii.
Kontraktor zastosował dwa urządzenia wiertnicze klasy 4000 kN i 2500 kN (siła ciągnięcia) dostarczone dla tego projektu przez firmę Herrenknecht. Zostały one wykorzystane do poszerzenia otworu do średnicy 1830 mm (72”). Instalacja została przeprowadzona 23 lutego 2010 roku. Kontraktor raportuje, że całkowity czas trwania projektu wyniósł sześć miesięcy. Prace zostały wykonane w warunkach skalnego podłoża.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.