Prace konstrukcyjne zostały powierzone konsorcjum firm Budimex S.A. i Mostostal Kraków. Wartość kontraktu ustalono na 63,7 mln zł.

Rurociąg wykonywany jest z rur stalowych gat. L485 MB o grubości ścianki 14,2 mm i 22,2 mm, przy czym grubsza ścianka wykorzystywana jest na odcinkach realizowanych metodami bezwykopowymi.

Wiosną 2017 r. przystąpiono do realizacji dwóch przekroczeń terenów cennych przyrodniczo metodą horyzontalnego wiercenia kierunkowego HDD. Roboty wiertnicze zostały powierzone spółce ZRB Janicki z Gierałtowic, posiadającej już doświadczenie w realizacji projektów o podobnej skali.

Do wykonania obu instalacji zostało przeznaczone urządzenie firmy Normag klasy 3000 kN i stowarzyszony z nim segment płuczkowy o wydajności powyżej 3500 l/min. Po raz pierwszy w Polsce w ramach projektu HDD zastosowano wirówkę dekantacyjną o dużej przepustowości.

Otwór HDD1 o długości 534 m zlokalizowany w miejscowości Pęciszów został wykonany w ciągu 25 zmian roboczych, w tym sześciu zmian wiercenia pilotowego. Plan wiercenia zakładał wykonanie trajektorii o promieniu 1250 m przy średnim przykryciu mniejszym niż 20 m.

Nawigację zrealizowano z użyciem systemu Paratrack 2 wyposażonego w moduł pomiaru ciśnień wgłębnych. Wykonawca robót po zweryfikowaniu warunków geologicznych podjął decyzję o poszerzeniu otworu wiertniczego w jednym kroku od 12 ¼” do 52” (po raz pierwszy w Polsce). Jakość otworu została potwierdzona przez marsz kalibrujący przeprowadzony z rozbudowanym zestawem narzędzi. Rurociąg DN1000 został zainstalowany w otworze w dniu 8 czerwca przy średniej zarejestrowanej sile ciągnięcia 350 kN.

Po dwóch tygodniach wznowiono prace wiertnicze na otworze HDD2 w miejscowości Dobroszów Oleśnicki. Tym razem długość otworu wynosiła 687 m. Ze względu na bardziej złożone warunki geologiczne zmieniono strategię postępowania. Poszerzanie otworu odbyło się w dwóch etapach: 28” i 52”. Dzięki takiemu postępowaniu uzyskano dobra kontrolę nad zachowaniem się narzędzi w otworze i osiągnięto założony cel technologiczny. Instalacja rurociągu w otworze została ukończona 27 lipca, a końcowa siła instalacyjna zbliżała się do 300 kN.


W obu otworach zastosowano szereg niekonwencjonalnych rozwiązań technologicznych, nie mających precedensu na polskim rynku instalacji HDD. Uzyskany postęp tworzenia otworu przekroczył 2,2 m3/godz. czasu wiertniczego brutto, co należy uznać za wynik bardzo dobry. W trakcie obydwu przekroczeń zatłoczono do otworów łącznie 27 tys. m3 płuczki, bazując na inhibitowanym płynie wiertniczym o umiarkowanej zawartości fazy stałej. Niskie siły instalacyjne były potwierdzeniem słuszności zastosowanych rozwiązań technologicznych w trakcie tworzenia otworu i przyjętej strategii balastowania rurociągu.

W latach 2016 i 2017 zrealizowano łącznie osiem długich instalacji gazociągów stalowych DN1000. W sześciu przypadkach zastosowano technikę HDD, w pozostałych dwóch wybrano proces Direct Pipe.

Przeczytaj także: Wiercą pod Sanem na Podkarpaciu