Partnerzy portalu

Jak szybko i sprawnie wykonać przyłącze budynku do sieci?

Urządzenia wiercąco-płuczące mini typu GRUNDOPIT 6V


Opublikowano: 17-10-2016 Źródło: Fot. DTA-Technik sp. z o.o., inzynieria.com
Autor Joanna Wilińska
Joanna Wilińska
GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele

Horyzontalne wiercenie płuczkowe może być wykorzystane nie tylko do wykonywania przyłączy budynków do sieci, ale także przejść pod istniejącą infrastrukturą czy do wierceń w skale. Jakie urządzenie sprawdzi się w tego typu pracach?


Fot. DTA-Technik sp. z o.o. Fot. DTA-Technik sp. z o.o.

Szybkie i sprawne wykonanie przyłączy budynku do instalacji gazowych, wodociągowych, elektrycznych, światłowodowych czy ściekowych jest bardzo dużym ułatwieniem w procesie realizacji każdej inwestycji. Nic więc dziwnego, że wykonawcy tego typu prac są otwarci na najnowsze technologie, które w odróżnieniu od tradycyjnych metod, pozwalają na mniej czaso- i pracochłonną realizację przedsięwzięcia.

Wśród urządzeń, które wykorzystywane mogą być do wykonywania wszelkiego rodzaju przyłączy, wymienić należy sterowane urządzenia wiercąco-płuczące mini typu GRUNDOPIT 6V, które oferowane są przez firmę TRACTO-TECHNIK. Choć urządzenie ma niewielkie rozmiary, charakteryzuje się dużym suwem. Umożliwia bowiem wykorzystywanie żerdzi o długości użytkowej wynoszącej 750 mm. Duży moment obrotowy (1500 Nm), maksymalna prędkość obrotowa na poziomie 150 obr./min, siły nacisku i ciągnące wynoszące nawet 6t sprawiają, że GRUNDOPIT 6V doskonale poradzi sobie także w pracach w trudnym gruncie.

Wykonawca przyłącza, korzystający z tej maszyny, ma dwie możliwości: może rozpocząć prace z małego wykopu lub z piwnicy budynku. Dodatkowo, w sytuacji, w której wiercenie wykonywane jest do wnętrza budynku, mur uszczelniany jest za pomocą przepustu przez mur bez wykonywania gniazda monterskiego przed ścianą budynku.

Sposób działania urządzenia GRUNDOPIT 6V w przypadku wykonywania otworu pilotowego w dużym stopniu zależy od klasy gruntu i wymaganej średnicy poszerzenia. Właśnie te parametry są kluczowe podczas doboru narzędzia wiertniczego. Nie bez znaczenia jest również to, czy wykonywany otwór jest prostoliniowy, czy też realizujemy go po krzywiźnie. W pierwszym przypadku następuje przesuwanie i obracanie się głowicy wiercącej. Natomiast w drugim przesuwanie ustawionej głowicy wiercącej przy ewentualnym wsparciu mechanizmu udarowego lub funkcji wiosełkowania. Z kolei w obu przypadkach poszerzanie i wciąganie rur odbywa się poprzez ciągnięcie do tyłu i obracanie się głowicy poszerzającej z podwieszoną rurą. Na tym etapie prac konieczne może okazać się opróżnianie urządzenia.

Stosując GRUNDOPIT 6V można również wykonywać przejścia pod istniejącą infrastrukturą: ulicami, torowiskami, budynkami czy terenami zielonymi. Urządzenie doskonale poradzi sobie również podczas układania instalacji drenażowych, służących do odprowadzania napierającej wody.

Zastosowanie pneumatycznej udarowej lancy wiertniczej pozwala również na wykonywanie wierceń w skale.

Fot. DTA-Technik sp. z o.o.

Fot. DTA-Technik sp. z o.o.