• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak szybko i sprawnie wykonać przyłącze budynku do sieci?

Urządzenia wiercąco-płuczące mini typu GRUNDOPIT 6V


Opublikowano: 17-10-2016 Źródło: Fot. DTA-Technik sp. z o.o., inzynieria.com

Horyzontalne wiercenie płuczkowe może być wykorzystane nie tylko do wykonywania przyłączy budynków do sieci, ale także przejść pod istniejącą infrastrukturą czy do wierceń w skale. Jakie urządzenie sprawdzi się w tego typu pracach?


Fot. DTA-Technik sp. z o.o. Fot. DTA-Technik sp. z o.o.

Szybkie i sprawne wykonanie przyłączy budynku do instalacji gazowych, wodociągowych, elektrycznych, światłowodowych czy ściekowych jest bardzo dużym ułatwieniem w procesie realizacji każdej inwestycji. Nic więc dziwnego, że wykonawcy tego typu prac są otwarci na najnowsze technologie, które w odróżnieniu od tradycyjnych metod, pozwalają na mniej czaso- i pracochłonną realizację przedsięwzięcia.

Wśród urządzeń, które wykorzystywane mogą być do wykonywania wszelkiego rodzaju przyłączy, wymienić należy sterowane urządzenia wiercąco-płuczące mini typu GRUNDOPIT 6V, które oferowane są przez firmę TRACTO-TECHNIK. Choć urządzenie ma niewielkie rozmiary, charakteryzuje się dużym suwem. Umożliwia bowiem wykorzystywanie żerdzi o długości użytkowej wynoszącej 750 mm. Duży moment obrotowy (1500 Nm), maksymalna prędkość obrotowa na poziomie 150 obr./min, siły nacisku i ciągnące wynoszące nawet 6t sprawiają, że GRUNDOPIT 6V doskonale poradzi sobie także w pracach w trudnym gruncie.

Wykonawca przyłącza, korzystający z tej maszyny, ma dwie możliwości: może rozpocząć prace z małego wykopu lub z piwnicy budynku. Dodatkowo, w sytuacji, w której wiercenie wykonywane jest do wnętrza budynku, mur uszczelniany jest za pomocą przepustu przez mur bez wykonywania gniazda monterskiego przed ścianą budynku.

Sposób działania urządzenia GRUNDOPIT 6V w przypadku wykonywania otworu pilotowego w dużym stopniu zależy od klasy gruntu i wymaganej średnicy poszerzenia. Właśnie te parametry są kluczowe podczas doboru narzędzia wiertniczego. Nie bez znaczenia jest również to, czy wykonywany otwór jest prostoliniowy, czy też realizujemy go po krzywiźnie. W pierwszym przypadku następuje przesuwanie i obracanie się głowicy wiercącej. Natomiast w drugim przesuwanie ustawionej głowicy wiercącej przy ewentualnym wsparciu mechanizmu udarowego lub funkcji wiosełkowania. Z kolei w obu przypadkach poszerzanie i wciąganie rur odbywa się poprzez ciągnięcie do tyłu i obracanie się głowicy poszerzającej z podwieszoną rurą. Na tym etapie prac konieczne może okazać się opróżnianie urządzenia.

Stosując GRUNDOPIT 6V można również wykonywać przejścia pod istniejącą infrastrukturą: ulicami, torowiskami, budynkami czy terenami zielonymi. Urządzenie doskonale poradzi sobie również podczas układania instalacji drenażowych, służących do odprowadzania napierającej wody.

Zastosowanie pneumatycznej udarowej lancy wiertniczej pozwala również na wykonywanie wierceń w skale.

Fot. DTA-Technik sp. z o.o.
Fot. DTA-Technik sp. z o.o.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia