Gazociąg Transadriatycki, którego budowa ma zakończyć się w 2020 r., będzie służyć do przesyłu gaz ziemny z Grecji, przez Albanię i Morze Adriatyckie, do Włoch. Jego długość wyniesie 878 km (550 km na terytorium Grecki, 215 km – Albanii, 105 km – na dnie Adriatyku, 8 km – we Włoszech), a roczna przepustowość szacowana jest na 20–25 mld m³ surowca.

Budowa rurociągu okazała się niezwykle wymagająca. Realizacja projektu pociągnęła za sobą konieczność wykonania ponad 100 bezwykopowych przekroczeń (pisaliśmy o nich tutaj), głównie przeszkód wodnych w Albanii i Grecji. To właśnie w tym drugim kraju pracowała firma PPI Chrobok S.A., która wykonała instalacje rurociągu DN1200 pod rzeką Aliakamonas. Dwa wiercenia w technologii Direct Pipe – uważane za jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających przekroczeń w historii tej technologii – przyniosły firmie wiele doświadczeń.


To właśnie o nich podczas obrad konferencyjnych w Tomaszowicach k. Krakowa, opowie Marcin Firkowski. Prelegent poruszy tematykę wiercenia w trudnych warunkach geologicznych, zwracając uwagę na problem braku miejsca na ułożenie rurociągu do instalacji w jednym odcinku czy kwestię złożonych warunków geologicznych. Podczas prezentacji wskaże także na wysokie ryzyko negatywnego wpływu na środowisko naturalne, np. poprzez wydostanie się płynu wiertniczego na powierzchnię terenu.

XVI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” odbędzie się w dniach 20–22 czerwca br. w podkrakowskich Tomaszowicach. Oprócz wykładów, dyskusji oraz warsztatów w programie znajdą się pokazy maszyn i rozwiązań stosowanych w pracach bezwykopowych (łącznie aż siedem godzin), a także liczne atrakcje i niespodzianki. Wszystkie informacje nt. tegorocznej edycji konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” można znaleźć tutaj.

Przeczytaj relację z ubiegłorocznej konferencji „INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA”: Czym żyje branża bezwykopowa?