Budowa gazociągu TAP trwa już od jesieni 2016 r. Konstrukcja 48-calowego (1219 mm) gazociągu ma umożliwić transport gazu ze złoża Shah Deniz w Azerbejdżanie poprzez północną Grecję, Albanię aż do południowych Włoch, gdzie zostanie połączony z istniejącą europejską siecią przesyłową. Na trasie gazociągu znajdują się rzeki, drogi, linie kolejowe, dlatego wykonawcy chętnie sięgają po metody bezwykopowe, aby te przeszkody pokonać i poprowadzić rurociąg pod ziemią, bez naruszania powierzchni terenu.

Jak potwierdziła Lisa Givert, kierownik działu komunikacji TAP AG, do tej pory ukończono pięć przekroczeń HDD (Horizontal Directional Drilling – kierunkowe przewierty horyzontalne): trzy w Grecji (pokonując rzeki Xiropotamos, Angitis i Strymonas) i dwa w Albanii - przez rzekę Seman.

Realizacja projektu będzie wymagała wykonania ponad 100 bezwykopowych przekroczeń przeszkód wodnych w Grecji i Albanii. Najczęściej stosowana będzie technologia HDD.

Po namyśle, zdecydowaliśmy wykorzystać metodę przewiertu kierunkowego przy dwóch przekroczeniach rzeki Seman, gdyż w ten sposób nasze prace nie będą mieć negatywnego wpływu ani na rzekę, ani na środowisko.

TAP będzie kontynuował wdrażanie najwyższych standardów i najlepszych praktyk, zasad BHP i troski o środowisko, dziedzictwo kulturowe i lokalne społeczności - zapewnił Karl Roberts, menedżer projektu TAP w Albanii. 

Z kolei we Włoszech zostanie wykonane mikrotunelowanie na długości około 1,5 km. Głębokość posadowienia gazociągu pod plażą to ponad 10 m. Użycie technologii mikrotunelowania pozwoli zmniejszyć wpływ na środowisko, a szczególnie chronioną florę i faunę morską oraz lądową. To szczególnie ważne dla mieszkańców regionu, którym na sercu leży nie tylko otaczające ich środowisko, ale też gaje oliwne. Ekipa TAP obiecała otoczyć gaje szczególną troską.



Jak będzie przebiegała trasa TAP? Jak zostanie wydrążony mikrotunel we Włoszech? Zapraszamy do obejrzenia filmu

Niewiele krótszy przewiert wykonano w listopadzie 2016 r. w Albanii, w regionie Fier. Prace wiertnicze na odcinku 1,1 km miały na celu przekroczenie rzeki Seman. Rurociąg instalowano tam na głębokości sięgającej 26 m.

Co aktualnie słychać na budowie gazociągu?

12 września br. szwajcarska agencja rządowa zajmująca się rozwojem i współpracą gospodarczą wraz ze szwajcarskim ambasadorem w Albanii odwiedziła plac budowy w regionie Berat (Albania), wizytując 142. km zainstalowanego gazociągu z 215 planowanych na terenie Albanii kilometrów.

Prace nad instalacją Trans Adriatic Pipeline mają zakończyć się w 2020 r.

Gazociąg ma zostać uruchomiony w 2020 r. Docelowo będzie nim transportowane od 20 do 25 mld m3 gazu rocznie. Główni udziałowcy projektu to spółki: BP, SOCAR, Snam, Enagas i Fluxys.

Przeczytaj także: HDD: wiercą pod Sanem na Podkarpaciu