Morska farma  wiatrowa Yunlin powstać ma w odległości około 8 km od brzegu rejonu Yunlin (Tajwan), w obrębie Cieśniny Tajwańskiej. W ramach elektrowni działać ma 80 wież wiatrowych, o mocy 8 MW każda (łącznie 640 MW). Budowa farmy wiąże się ze spełnieniem licznych warunków technicznych, w tym zapewnieniem bezpieczeństwa instalacji w obliczu często spotykanych w tym rejonie tajfunów i wstrząsów tektonicznych. Prace związane z zaprojektowaniem i posadowieniem fundamentu monopalowego dla wiatraków zostały powierzone holenderskiemu specjaliście w tej dziedzinie – firmie Van Oord. Aby obiekt mógł funkcjonować, SOC musi zainstalować podmorskie kable energetyczne (przewody zainstalowane zostaną m.in. z wykorzystaniem metody HDD – ang. Horizontal Directional Drilling). Spółka zaangażuje się też w badania dotyczące wytyczania tras dla kabli i w prace wykopowe po ułożeniu rur. Do jej obowiązków będzie należało też m.in. testowanie systemu.

Wszystkie materiały zostaną firmie udostępnione – włącznie z kablami kompozytowymi, wyposażeniem i systemami ochrony.

Prace projektowe rozpoczęto niezwłocznie po podpisaniu umowy; wykonywane będą zarówno w biurze spółki w Leer (Niemcy), jak i w Tajpej (Tajwan). Prace budowlane zaplanowano z kolei na 2020 r. Wartość całego projektu spółka szacuje na kwotę pomiędzy 150 a 300 mln USD. Inwestor uzyskał też gwarancję budowy linii energetycznej niezbędnej do przesłania 1 GW energii w głąb Tajwanu. Łącznie wartość projektu osiągnie około 3 mld USD.

Połączenie azjatyckiego i europejskiego zespołu zapewni transfer wiedzy i wesprze lokalne możliwości w zakresie rozwoju budowy morskich farm wiatrowych – powiedział Steph McNeill, starszy wiceprezes Subsea 7.

To już kolejny taki kontrakt, dotyczący budowy infrastruktury energetycznej poza Europą, w portfolio firmy. Drugi obejmuje budowę odpowiedniej infrastruktury na wybrzeżu amerykańskim – chodzi o budowę farmy wiatrowej Coastal Virginia (USA).

Przeczytaj także: Wielka Brytania znów łączy się z Europą podmorskim kablem energetycznym