W Skoczowie renowacji poddanych ma być 14 odcinków kanałów w zakresie średnic od DN160 do DN500. Najkrótszy z planowanych do modernizacji fragmentów ma około 21 m, a najdłuższy – ponad 2020 m. Prace obejmą sieć kanalizacyjną zlokalizowaną w zlewni kolektora Ustrońskiego w południowo-zachodniej części miasta, a także w zlewni kolektora Garbarskiego (centralna część Skoczowa). Roboty realizowane będą w ramach dwóch zadań.


W przetargu na każde z zadań złożono po dwie oferty. Miejska firma SKO-EKO sp. z o.o. uznała, że w obu przypadkach najkorzystniejsze były propozycje P.P.H.U. „AKWA” J. Biskup, S. Owczarek sp.j. z Zabrza. Łączny koszt realizacji obu zamierzeń to 4,4 mln zł. Roboty w ramach pierwszego z zadań potrwać mają najpóźniej do kwietnia 2020 r., a drugiego – do 31 grudnia 2020 r. Przy ocenie przetargowych ofert pod uwagę brane były dwa kryteria: ceny (80 punktów) oraz okresu gwarancji (20 punktów). Wspomniana firma w obu przypadkach uzyskała po 100 punktów.

Całe zamówienie, poza samą renowacją kanałów sanitarnych oraz studzienek, obejmuje m.in.: budowę rurociągów tymczasowych oraz przepompowywanie ścieków na czas prowadzenia prac, bądź transport ścieków beczkowozami.

W Gminie Skoczów są około 132 km sieci i podłączeń kanalizacyjnych, z czego 68 km w samym Skoczowie. Jak czytamy na internetowej stronie zamawiającego, sieci kanalizacyjne na terenie miasta są najstarsze w gminie, co za tym idzie, mocno wyeksploatowane, w związku z czym wykazują nieszczelności. W Skoczowie funkcjonują rurociągi wykonane głównie z rur kamionkowych i betonowych.

Przeczytaj także: 140 bezwykopowych przekroczeń na budowie gazociągu Pogórska Wola–Tworzeń