• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

140 bezwykopowych przekroczeń na budowie gazociągu Pogórska Wola–Tworzeń

Opublikowano: 25-07-2019 Źródło: Gaz-System

Umowy na budowę gazociągu Pogórska Wola–Tworzeń zostały podpisane. Rurociąg o długości 168 km podzielono na trzy odcinki realizacyjne. Do budowy wykorzystanych zostanie kilka metod bezwykopowych. Łącznie zaplanowano około 140 przekroczeń, w tym m.in. przewiert HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) pod Wisłą o długości 1 km.


Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Gazociąg zostanie wybudowany na terenie trzech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Będzie to rurociąg o nominalnej średnicy DN1000, a jego ciśnienie robocze wyniesie 8,4 MPa. Wykonawcą pierwszego odcinka, Pogórska Wola–Pałecznica o długości 78 km, a także drugiego (Pałecznica–Braciejówka, 56 km) została firma Stalprofil S.A. Trzeci fragment (Braciejówka–Tworzeń, 34 km) zbuduje z kolei firma IDS-BUD S.A.


Na trasie przyszłego gazociągu zaprojektowano wiele przejść bezwykopowych, w tym m.in. trzy przekroczenia typu Direct Pipe i jeden przewiert HDD pod Wisłą o długości około 1 km. W planach jest też 137 innych bezwykopowych przekroczeń (przewierty, przeciski i mikrotunelowanie).

Jak podaje inwestor, jest to pierwsza budowa gazociągu, w ramach której Gaz-System, by usprawnić realizację inwestycji, podjął działania wyprzedzające. Przed zleceniem wykonawcy robót budowlanych wykonano szereg prac przygotowawczych, tj. rozpoznanie saperskie i archeologiczne, których celem było przyspieszenie i usprawnienie wejścia wykonawcy robót w teren – mówi wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko.

Gazociąg Pogórska Wola–Tworzeń. Źródło: Gaz-System S.A. Gazociąg Pogórska Wola–Tworzeń. Źródło: Gaz-System S.A.

Gazociąg Pogórska Wola–Tworzeń będzie jednym z najdłuższych elementów korytarza gazowego Północ-Południe, mającego połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej. Zgodnie z zamierzeniami, korytarz połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG) i być może z gazociągiem Nabucco, z którego budowy zrezygnowano w 2013 r. Realizacja ma potrwać do końca 2021 r.


Dodajmy, że kilka dni temu podpisano też umowę na budowę 59-kilometrowego odcinka gazociągu Strachocina–granica Polski. Wykonawcą tego odcinka zostało konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Mostostal Kraków S.A. W ramach zadania zaplanowano przewiert pod rzeką Sanoczek na głębokości około 50 m i długości około 1 km. Ponadto wykonanych zostanie około 20 mniejszych przekroczeń bezwykopowych, o łącznej długości 885 m.

Przeczytaj także: Blisko 20 przekroczeń bezwykopowych na budowie gazociągu Polska–Słowacja

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!