Tauron Ciepło, pomimo epidemii COVID-19 prowadzi inwestycje przyłączeniowe na obszarze aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. W tym roku do sieci przyłączono m.in. kolejne budynki osiedli przy ul. Bytkowskiej, Ceglanej i Baildona w Katowicach. Ciepło sieciowe zyskało też nowe osiedle przy ulicy Rzepakowej w katowickim Brynowie. W ramach tej inwestycji wykonano przewiert i instalację dwóch ponad 200-metrowych kabli ciepłowniczych pod ul. Kolejową i odcinkiem drogi krajowej DK81 – informuje firma.


Dla energetycznej spółki, to pierwsze, realizowane technologią przewiertu sterowanego, tak duże przyłączenie w południowej Polsce, a jednocześnie pierwszy takiej długości przewiert w historii realizowanych inwestycji. Przy długości 200 m, najniższy punkt zagłębienia wyniósł 22 m.

Inwestycja realizowana jest w trudnych warunkach, w pobliżu drogi krajowej DK81, na terenie silnie uzbrojonym i w okolicy gęstej zabudowy. Z tego względu wybraliśmy technologię przewiertu, która umożliwia układanie wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej metodą bezwykopową – mówi Bartłomiej Podmokły, dyrektor Ciepło Serwisu w Tauronie Ciepło.

Wcześniej, w sierpniu, podczas tej samej inwestycji wykonano dwa 50-metrowe przewierty pod ul. Kościuszki.

Wykorzystaliśmy kabel ciepłowniczy o średnicy zewnętrznej 310 mm, który różni się od standardowej rury ciepłowniczej. Jest bardziej elastyczny i posiada bardzo ważną cechę samokompensacji, co umożliwia budowę sieci ciepłowniczej metodą przewiertu sterowanego – dodaje Bartłomiej Podmokły.

Prace bezwykopowe są niemal niedostrzegalne dla mieszkańców, nie wymagają zatrzymywania ruchu na drogach czy zajmowania chodników.

Moc cieplna zainstalowana w zakładów wytwórczych spółki wynosi około 1170 MW, a wartość zamówionej mocy przekracza 2 tys. MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej to około 1,1 tys. km. W ostatnim sezonie grzewczym firma dostarczyła 10 GJ ciepła 800 tys. mieszkańców.

Przeczytaj także: Co dalej z elektrociepłownią w Puławach? Potrzebna decyzja