• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolektor Wiślany: co się dzieje na placu budowy?

Opublikowano: 31-03-2021 Źródło: inzynieria.com

W Warszawie trwa bezwykopowa budowa środkowego odcinka kolektora Wiślanego – od komory połączeniowej z burzowcem Wenedów do komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim. Wykorzystywana jest metoda mikrotunelowania, do wykonania jest dziewięć przewiertów.


Fot. Budimex Fot. Budimex

Budowę fragmentu DN3200 o długości 5,5 km rozpoczęto pod koniec minionego roku. Roboty prowadzone są przy użyciu maszyny MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) o łącznej długości 8,1 m i z tarczą o średnicy 3,8 m. Z dziewięciu planowanych mikrotunelowych przejść najkrótsze będzie mieć około 300 m, a najdłuższe prawie 700 m. Do tej pory wykonano dwa: o długościach 657 m i 490 m.

Prace prowadzone są 24 godz. na dobę, 7 dni w tygodniu. Założony dzienny postęp robót to 14 m. Ten odcinek kolektora posadowiony zostanie na głębokości od 6 do 15 m. Odcinek ma być gotowy w styczniu 2023 r.

Budowa kolektora Wiślanego w Warszawie

Cały kolektor Wiślany będzie mieć około 9,5 km długości, poza budowanym obecnie powstaną jeszcze dwa fragmenty: od przepompowni Powiśle do tzw. burzowca Wenedów (średnica od DN800 do DN1200; długość – 2 km) oraz od komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim do Zakładu Farysa (DN3200; 1,2 km). Oba te odcinki czekają na wykonawców.

Źródło: MPWiK Warszawa Źródło: MPWiK Warszawa

Zgodnie z planem, cały kolektor Wiślany, o pojemności minimalnej 50 tys. m3, gotowy powinien być do końca 2023 r. Celem budowy jest czasowe magazynowanie nadmiaru wód opadowych, jakie w czasie intensywnych deszczów spływają z lewobrzeżnej części Warszawy (Mokotów, Ochota, Wola, Śródmieście, Żoliborz i Bielany), i późniejsze ich odprowadzenie do oczyszczalni Czajka na prawym brzegu.

Przeczytaj także: Coraz bliżej budowy wyjścia Baltic Pipe na ląd w Polsce [wideo]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!