• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawskie MPWiK: drugi przewiert pod Wisłą zakończony

Opublikowano: 02-06-2021 Źródło: MPWiK m. st. Warszawy

31 maja 2021 r. w docelowym punkcie na lewym brzegu Warszawy zakończył się przewiert drugiej nitki alternatywnego układu przesyłania ścieków pod dnem Wisły. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie (MPWiK) prowadzi prace przyłączeniowe nowego rurociągu. Inwestycja jest częścią większego przedsięwzięcia, które umożliwi zwiększenie ilości ścieków przesyłanych do oczyszczalni Czajka.


Fot. MPWiK m.st. Warszawy Fot. MPWiK m.st. Warszawy
  • Nowy rurociąg ma średnicę 1200 mm i prawie 800 m długości
  • Do końca czerwca zostanie przyłączony do infrastruktury kanalizacyjnej
  • Po zakończeniu całej inwestycji zdolność przesyłu ścieków wzrośnie do około 16 m3/s

Cały rurociąg wykonany w maju

Drążenie rurociągu o średnicy 1200 mm i długości niemal 800 m metodą Direct Pipe rozpoczęło się na początku maja i zakończyło zgodnie z planem. Przed jego włączeniem do infrastruktury kanalizacyjnej zakładów „Świderska” i „Farysa” zostaną przeprowadzone prace wykończeniowe, takie jak demontaż maszyny drążącej, wykonanie komór żelbetowych, monitoring i próby ciśnieniowe. Prace te potrwają do końca czerwca 2021 r.

Fot. MPWiK m.st. Warszawy Fot. MPWiK m.st. Warszawy


Uzupełniający rurociąg naziemny

Dwa nowe rurociągi pod Wisłą będą pracowały w oparciu o system pompowy, ale po zakończeniu wszystkich prac będą mogły przesyłać ścieki także w sposób grawitacyjny. Na finiszu jest też budowa naziemnego rurociągu uzupełniającego. Ta instalacja będzie działała do czasu wybudowania docelowej infrastruktury towarzyszącej nowego alternatywnego układu, czyli komory wylotowej przy ul. Świderskiej oraz pozostałych sieci i obiektów od strony ul. Farysa. Prace powinny zakończyć się w III kwartale 2022 r. Uruchomienie nowego układu zwiększy wydajność i ograniczy zrzuty mieszaniny wód opadowych i ścieków do Wisły spowodowanych przelewami burzowymi w trakcie intensywnych opadów.

Fot. MPWiK m.st. Warszawy Fot. MPWiK m.st. Warszawy

Dwa bliźniacze przewody

Drugi rurociąg ma takie same parametry jak wykonany wcześniej, którym ścieki do oczyszczalni Czajka płyną od 13 grudnia 2020 r. Wszystkie prace budowlane są realizowane w oparciu o decyzję nakazową PINB z września 2020 r. Zakończenie obowiązków inwestycyjnych wynikających z tej decyzji – obejmującej wykonanie alternatywnego układu przesyłowego (rurociągi pod Wisłą wraz z infrastrukturą towarzyszącą do końca 2022 r.) oraz odtworzenie układu przesyłowego w tunelu powinno nastąpić do końca 2024 r. – informuje MPWiK.

Fot. MPWiK m.st. Warszawy Fot. MPWiK m.st. Warszawy

Większa przepustowość

Po zakończeniu wszystkich robót przepustowość wzrośnie do około 16 m3/s (przed awarią było to 10,85 m3/s). Zwiększy się zdolność do odprowadzania wód opadowych z mieszaniną ścieków do oczyszczalni, co w kontekście zmian klimatu wywołujących m.in. gwałtowne deszcze nawalne ma znaczenie dla środowiska i komfortu życia mieszkańców stolicy.

Przeczytaj także: Gazociąg do Ciepłowni Kawęczyn w 70% zostanie wykonany bezwykopowo

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia