Mikrotunelowanie wybrano, mając na uwadze liczne zalety technologii bezwykopowych. Indyjskie władze doceniły szczególnie fakt powstawania wokół placu budowy naprawdę niewielkich utrudnień – w ten sposób można bowiem zmodernizować sieć nieprzysparzając kłopotu mieszkańcom oraz przedsiębiorcom. Jest to szczególnie istotne w gęsto zaludnionych Indiach.

Mikrotunelowanie pozwala na swobodny ruch na danym obszarze i jest stosowane głównie w miejscach, gdzie ruch pieszych jest dość duży, a wykonywanie wykopów nie jest wskazane, ponieważ wydobywanie gruzu powoduje blokowanie przejść ograniczających swobodę poruszania się. To również technologia redukująca ryzyko uszkodzenia istniejących fragmentów infrastruktury podziemnej.

NCRTC przekazało, że w pierwszym mikrotunelu znajdzie się 600-metrowy odcinek nowej sieci betonowej o średnicy DN900. Infrastruktura posadowiona zostanie na głębokości 6 m.

Teren stacji Anand Vihar RRTS jest jednym z najbardziej ruchliwych węzłów komunikacyjnych z ogromnym dziennym natężeniem ruchu pieszych. Obsługuje stację metra (dwie linie), stację kolejową oraz inne typy transportu. 

Prace budowlane w Anand Vihar realizowane są zgodnie z harmonogramem. Maszyna MTBM została już uruchomiona – druga czeka na swoją kolej. Łącznie wydrążą 3 km tuneli. 

Przeczytaj także: Warszawa: kolektor Burakowski jak nowy. Koniec modernizacji