W Auckland w Nowej Zelandii po dziesięciu latach zakończyła się budowa magistrali wodociągowej o długości 31 km. Została ona poprowadzona z Manukau do przełęczy Khyber, gdzie znajduje się zbiornik wodny.
W Nowej Zelandii ukończono budowę magistrali wodociągowej. Fot. McConnell Dowell
- Prace podzielono na 11 etapów
- W ostatnim zastosowano mikrotunelowanie odcinka o długości ponad 3 km
- Przepływ wody sięga 3 tys. litrów na sekundę
Prace etapami od 2008 r.
Prace wstępne rozpoczęto jeszcze w 2008 r. i podzielono je na 11 etapów. Z 31 km magistrali około 27 km wykonano metodą wykopu otwartego, 1 km podwieszono pod południowo-zachodnią autostradą, w miejscu gdzie ta przecina port Manukau, a ostatnie ponad 3 km między Newmarket a przełęczą Khyber, w tym długi odcinek pod drogą stanową nr 1, za pomocą mikrotunelowania. Ta część rurociągu przechodziła przez gęsto zabudowane tereny.
Roboty budowlane na dobre ruszyły w 2012 r. Od 2008 r. prowadzono wstępne prace związane z ułożeniem odcinka rury pod autostradą stanową nr 20 w miejscu, w którym przecina port. O tym, że magistrala wodociągowa Hūnua 4 jest potrzebna, wiedziano już pod koniec lat 90. XX w.
Mikrotunelowanie na ostatnim odcinku
Zastosowano m.in. maszynę mTBM Herrenknecht AVN2500. Najdłuższy wykonany przez nią odcinek (w 2020 r.) liczył 1296 m i był rekordem na półkuli południowej dla sprzętu z tarczą o średnicy przekraczającej 2,6 m. Cały rurociąg przechodzi pod trzema autostradami stanowymi, trzema liniami kolejowymi, przecina port i wiele innych arterii. Podczas tunelowania przez Newmarket odkryto wiele jaskiń lawowych.
Fot. McConnell Dowell
Po zakończeniu prac ostatniego etapu mikrotunelowania, wybudowana część magistrala zostanie poddana serii testów przed oddaniem do użytku. Podczas robót drążono tunel o średnicy 3 m, w którym umieszczono betonowe rury osłonowe DN2500, a w nich stalowe DN1600 w 12-metrowych sekcjach. Przepływ wody sięga nawet 3 tys. l/sek. Na przebiegu rurociągu wykorzystano sześć komór przeciskowych i odbiorczych. Największa głębokość podczas drążenia wyniosła 30 m pod gruntem.
Zabezpieczenie dostaw wody pitnej
Hūnua 4 to inwestycja spółki wodociągowo-kanalizacyjnej Watercare. Zakończenie przedsięwzięcia oznacza, że wraz z rozwojem miasta możemy nadal zapewniać nieprzerwane dostawy wysokiej jakości wody. Geograficzna separacja między Hūnua 4 a innymi głównymi liniami przesyłowymi wody zapewnia nam dużą odporność na wypadek trzęsienia ziemi lub innej katastrofy, która może uszkodzić naszą sieć – mówi Steve Webster, dyrektor ds. infrastruktury w Watercare.
Fot. McConnell Dowell
Woda jest rozprowadzania z dwóch stacji uzdatniania Ardmore i Waikato między zbiornikami Redoubt Rd w Manukau i zbiornikiem na przełęczy Khyber, a następnie dostarczana do Auckland.
Ostatni odcinek magistrali, od Epsom do przełęczy, ukończono 23 czerwca 2022 r. Mikrotunelowanie wykonywała firma McConnell Dowell.
Przeczytaj także: Wielkopolska: w Chodzieży trwa bezwykopowa przebudowa sieci wodociągowej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.