Kolektor Wiślany to największy z trzech powstających takich obiektów w ramach inwestycji warszawskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). Zakończyło się mikrotunelowanie odcinka o długości ponad 5 km.
Ukończono mikrotunelowanie 5 km kolektora Wiślanego. Fot. MPWiK Warszawa
- Łączna długość kolektora Wiślanego przekroczy 9 km
- Obiekt pomieści około 50 tys. m3 ścieków i wód opadowych
- Dzięki metodzie bezwykopowej ograniczono utrudnienia w ruchu
Przeciwdziałanie skutkom nawałnic
Budowa kolektora Wiślanego rozpoczęła się w grudniu 2020 r. Będzie to ponad 9-kilometrowy obiekt poprowadzony wzdłuż Wisłostrady. Mikrotunelowanie odcinka o długości ponad 5 km zakończyło II etap robót.
Inwestycja ma pomóc w walce ze skutkami coraz częstszych deszczów nawalnych. Kolektor pomieści około 50 tys. m3 ścieków i wód opadowych. W ten sposób ograniczy ryzyko powstawania zalewisk i podtopień oraz uruchamiania się tzw. przelewów burzowych do Wisły. Obiekt czasowo zatrzyma nadmiar deszczówki, a później skieruje ją do oczyszczalni ścieków „Czajka”.
Mikrotunelowanie ogranicza utrudnienia w ruchu
Zastosowanie technologii bezwykopowych, w tym przypadku mikrotunelingu, ogranicza utrudnienia na powierzchni. Potrzeba niewielu wykopów otwartych, co istotne, ponieważ zadanie jest realizowane wzdłuż jednej z ważniejszych tras w stolicy.
Fot. MPWiK Warszawa
Inwestycja jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ w jednym czasie realizujemy zadania na jej trzech rożnych odcinkach. Ponadto działamy w pobliżu ważnej trasy, dlatego cieszymy się, że prace postępują zgodnie z harmonogramem – mówi Renata Tomusiak, prezes warszawskiego MPWiK.
145-tonowa Barbara drąży tunele kolektora
Podczas robót użyto maszyny do mikrotunelowania (mTBM) Barbara. Waży ona 145 ton i tarczę o średnicy 3,8 m. Drążyła na głębokości niemal 14 m i w ciągu 18 miesięcy wykonała 5400 m tunelu. Podczas budowy wykorzystano 1800 rur przeciskowych, codziennie pracowało około 130 osób.
Fot. MPWiK Warszawa
Aktualnie trwa budowa odcinka kolektora od ul. Karowej do Mostu Gdańskiego w ramach I etapu przedsięwzięcia. Powstaje projekt robót dla III etapu. W tym przypadku Barbara wydrąży tunel od komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim do zakładu „Farysa”.
Wykonanie całego kolektora Wiślanego pochłonie niemal600 mln zł netto. Inwestycja jest współfinansowana w 85% ze środków Unii Europejskiej. Pozostałą część pokryje MPWiK.
Generalnym wykonawcą jest spółka Budimex.
Przeczytaj także: Dwukilometrowy przewiert HDD w Peru
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.