• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: koniec modernizacji kolektora na Ursynowie i Mokotowie

Opublikowano: 28-07-2022 Źródło: MPWiK Warszawa

W Warszawie zakończono bezwykopową renowację ponad 4-kilometrowego kolektora ściekowego w ulicach Bacha, Sikorskiego i Witosa.


Do renowacji kolektora w stolicy wykorzystano moduły GRP. Fot. MPWiK Warszawa Do renowacji kolektora w stolicy wykorzystano moduły GRP. Fot. MPWiK Warszawa
  • Do renowacji kolektora zastosowana została metoda reliningu
  • Zmodernizowana konstrukcja jest szczelna i mocna
  • Wartość inwestycji wyniosła ponad 50 mln zł

Zmodernizowany już kanał, który zbudowano w latach 70. XX w., jest kluczowym elementem układu odbioru ścieków z południowej części lewobrzeżnej Warszawy, dzielnic Mokotów i Ursynów. Do renowacji postanowiono wykorzystać metodę reliningu. Zadanie polegało na montażu w kolektorze paneli z żywicy poliestrowej (GRP). Moduły zostały wyprodukowane specjalnie na potrzeby tej inwestycji. Przestrzenie między starą ścianą kanału a nowymi panelami wypełniono specjalną mieszanką stabilizującą.

Źródło: MPWiK Warszawa Źródło: MPWiK Warszawa

Stawiają na bezwykopowe, czyli nowoczesne metody

Warszawskie MPWiK poinformowało, że konstrukcja jest szczelna i mocna, co uniemożliwi przesiąkanie wód gruntowych do kanału i przenikanie ścieków do gruntu. Informując o zakończeniu robót spółka przypomniała również, że zastosowanie metody reliningu pozwoliło ograniczyć liczbę wykopów otwartych na trasie kanału. Poszczególne moduły do wnętrza kanału wprowadzano poprzez wykopy punktowe. Podkreślono też, że przez cały czas trwania prac odbiór ścieków ze zlewni kolektora nie został zakłócony.


Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które są typowe także dla pozostałych realizowanych przez nas projektów kolektorowych,  jest nie tylko gwarantem minimalizacji niedogodności w postaci rozległych utrudnień na trasie ich przebiegu, ale także zapewnia wysoki standard wykonania i bezpieczeństwo dla mieszkańców. Obie te kwestie traktujemy priorytetowo – mówi Renata Tomusiak, prezes MPWiK w Warszawie.

Zadanie wykonało konsorcjum firm BLEJKAN S.A. (lider) oraz Aquaren sp. z o.o., sp.k. Wartość inwestycji wyniosła nieco ponad 50 mln zł.  

Przeczytaj także: Relining - pierwszy raz na taką skalę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.