Partnerzy portalu

Australia – bezwykopowa budowa magistrali ściekowej

Opublikowano: 17-08-2022 Źródło: www.trenchless-australasia.com, Melbourne Water

Modernizacja sieci kanalizacyjnej w mieście Maribyrnong w Australii jest niezbędna ze względu na szybki wzrost liczby mieszkańców. Do 2057 r. populacja ma się zwiększyć o 89%, a istniejący system nie będzie w stanie sprostać takim wymaganiom.


W australijskim mieście Maribyrnong powstanie bezwykopowo magistrala ściekowa. Fot. Melbourne Water W australijskim mieście Maribyrnong powstanie bezwykopowo magistrala ściekowa. Fot. Melbourne Water

Jednym z przedsięwzięć w ramach rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnych jest budowa magistrali ściekowej łączącej kolektory Maribyrnong River Main (MRM) i North Western Sewer w Maidstone. Aktualnie z zakładu w Maidstone ścieki są transportowane do oczyszczalni w Werribee.

Planowane instalacje mają działać około 100 lat. Połączenie magistral zostanie wykonane metodami bezwykopowymi. Powstanie 800 m tunelu dla rurociągu wydrążonego przez maszyny TBM o średnicy 1,8 m. Instalacja zostanie poprowadzona na głębokości od około 30 do 40 m pod powierzchnią gruntu. Maszyna rozpocznie pracę za kilka miesięcy, ale już wykonano komorę startową, częściowo drążoną, a częściowo metodami górniczymi.

Źródło: Melbourne Water Źródło: Melbourne Water

Dodatkowo odcinek o długości 80 m zostanie wydrążony metodą mikrotunelowania. Łączenie zostanie zainstalowanych 297 segmentów rur w odcinkach liczących po 3 m – 271 dla rur o większej średnicy i 23 w przypadku mikrotunelu.

Projekt jest inwestycją spółki Melbourne Water.

Przeczytaj także: Kto wykona przewierty HDD dla Gaz-Systemu? Znamy oferty

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia