• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wielkopolska: bezwykopowa renowacja kanalizacji w Trzciance

Opublikowano: 22-08-2022 Źródło: UM Trzcianka, Zakład Inżynierii Komunalnej w Trzciance

W Trzciance (woj. wielkopolskie) trwa bezwykopowa renowacja sieci kanalizacji ogólnospławnej. To największe tego rodzaju przedsięwzięcie w mieście. Najstarsze odcinki instalacji mają ponad 90 lat.


Bezwykopowa renowacja sieci kanalizacyjnej w Trzciance. Fot. Marek Kupś/Zakład Inżynierii Komunalnej Bezwykopowa renowacja sieci kanalizacyjnej w Trzciance. Fot. Marek Kupś/Zakład Inżynierii Komunalnej
  • Renowację przejdą najstarsze odcinki sieci
  • Prace są wykonywane w technologii CIPP UV
  • W wyniku inwestycji ścieki nie będą przedostawać się do gruntu

Kanalizacja stara i nieszczelna

Marek Kupś, prezes Zakładu Inżynierii Komunalnej w Trzciance, informuje na Facebooku, że sieć kanalizacyjna nie tylko się zestarzała, ale utraciła też wiele ze swoich podstawowych właściwości eksploatacyjnych.

Fot. Marek Kupś/Zakład Inżynierii Komunalnej Fot. Marek Kupś/Zakład Inżynierii Komunalnej

Powstały liczne pęknięcia, nieszczelności, owalizacje oraz na wielu odcinkach znaczna korozja powierzchni. Sprzyja to występowaniu zjawiska infiltracji wód gruntowych do instalacji i eksfiltracji ścieków do gruntu. Tym samym następuje wtórne zanieczyszczenie gruntu oraz zaburzenie struktury ścieków. Ponadto w znacznej części do oczyszczalni przepompowywana jest czysta woda, dodatkowo obciążając urządzenia bez uzyskiwania oczekiwanego efektu ekologicznego – informuje prezes.


Co najmniej 30 lat bez potrzeby napraw

Odnowienie sieci metodą bezwykopową uszczelni ją, a także wyeliminuje infiltrację i eksfiltrację. Przedłuży też żywotność kanałów o co najmniej 30 lat. Dodatkową korzyścią jest eliminacja uciążliwych dla mieszkańców i komunikacji wykopów.

Fot. Marek Kupś/Zakład Inżynierii Komunalnej Fot. Marek Kupś/Zakład Inżynierii Komunalnej

Renowacja metodą CIPP UV

W ramach renowacji wewnątrz przewodów kanalizacyjnych instalowane są rękawy z włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową utwardzaną promieniami UV (CIPP UV). Znajdą się w około 1800 m kanalizacji ogólnospławnej. Zostanie też zamontowanych ponad 100 kształtek kapeluszowych łączących główną instalację z przyłączami. Odnowione będą kinety i podstawy studni.

Fot. Marek Kupś/Zakład Inżynierii Komunalnej Fot. Marek Kupś/Zakład Inżynierii Komunalnej

W trakcie monitoringu wizyjnego zauważono kolizję sieci kanalizacyjnej z wodociągową – odcinek zostanie przebudowany, powstanie obejście (bajpas).

Koszt inwestycji to 1,7 mln zł brutto. Środki to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (z umorzeniem 30%). Prace wykonują spółki Aarsleff oraz Cons Control System. Zakończenie robót zaplanowano na 15 października.

Przeczytaj także: Stany Zjednoczone: przekroczenie rzeki w stanie Ohio

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!