• Przewierty sterowane są bardzo popularne wśród osób planujących budowę domu
  • Z przewiertów sterowanych korzystają najwięksi publiczni zamawiający
  • Przewiert sterowany nie powoduje drgań


Przewiert sterowany – jak się odbywa krok po kroku?

Na początek wykonywany jest przewiert pilotowy. Głowicę wiercącą kontroluje się dzięki specjalnej sondzie – to, co dzieje się w gruncie, widać na monitorze, dzięki czemu można szybko korygować trasę. Po dotarciu głowicy do drugiego otworu zamienia się ją na tzw. rozwiertak, który poszerza otwór, do którego wciągana jest rura.

Kluczową rolę w przewiercie sterowanym odgrywa płuczka wiertnicza, czyli mieszanka wody z bentonitem, która pozwala zmniejszyć tarcie podczas sterowanego przewiertu pilotowego. 

Przewierty sterowane wykorzystuje się głównie do budowy podziemnych rurociągów wod-kan czy przesyłających gaz, jednak nie tylko, bo w taki sposób coraz częściej instalowane są np. światłowody, powstają też m.in. kanały melioracyjne.

Przewierty sterowane są bardzo popularne wśród osób planujących budowę własnego domu, gdyż pozwalają na wykonanie przyłącza wod-kan czy gazowego bez ingerencji np. w drogę gminną. W innym przypadku uzyskanie w gminie zgody zabiera bardzo dużo czasu.

Przewierty sterowane – najwięksi zamawiający

Z technik bezwykopowych, w tym przewiertów sterowanych, korzysta m.in. Gaz-System, czyli operator sieci przesyłowej w naszym kraju. Spółka, na własne potrzeby, stworzyła nawet jednoznaczne nazewnictwo metod bezwykopowych, którego wymaga od wykonawców robót.

Dzięki temu obie strony się rozumieją. Rozwiązania dzielimy na te do 100 m oraz 100 m i więcej. W pierwszym przypadku mamy przecisk rurą stalową, przewiert poziomy sterowany lub tylko poziomy (stosowany jedynie w terenach niezawodnionych) oraz mikrotunel krótki. Ponadto dla średnic od 1400 mm, w warstwach niezawodnionych możemy wykonywać mikrotunel z głowicą otwartą – powiedział w rozmowie z kwartalnikiem „Inżynieria Bezwykopowa” Roland Kośka, ekspert w pionie inwestycji krajowego operatora.


Z metod bezwykopowych, w tym z przewiertów sterowanych, korzysta także choćby spółka PKP PLK. Tak było np. w ramach modernizacji linii kolejowej nr 133 Trzebinia–Krzeszowice w Małopolsce, kiedy należało ułożyć pod torami kable światłowodowe i telekomunikacyjne. Przewiert sterowany wybrano, ponieważ w przeciwieństwie np. do przecisków nie występują drgania, więc podbudowa torów nie została naruszona.

Warto podkreślić, że PKP PLK w swoje wytyczne dla projektowania i budowy linii optotelekomunikacyjnych wpisały konieczność stosowania metod bezwykopowych. To ważne, ponieważ tradcyjna budowa sieci wymaga rozbiórki torów, czego konsekwencją są utrudnienia w ruchu pociągów.


Liderem pod względem wykorzystywania całego spektrum technik bezwykopowych, w tym przewiertów sterowanych, jest branża świadcząca usługi wod-kan. Np. w Warszawie w połowie 2023 r. gotowy ma być nowy odcinek kanalizacji na Bielanach. Do budowy wykorzystane zostaną dwa sposoby, tradycyjny i bezwykopowy. Ten drugi to właśnie przewiert sterowany. Planowana sieć będzie mieć 1,1 km. Z przewiertów sterowanych korzystają też chociażby Wodociągi Chrzanowskie – jedną z takich inwestycji jest budowa sieci wodociągowej o długości 235 m przy ul. Oświęcimskiej.

Przewierty sterowane to także pomoc w sytuacjach nagłych

Codziennością spółek z branży wod-kan są także sytuacje awaryjne. Np. w Katowicach awarii uległ wodociąg pod al. Rozdzieńskiego. Jedyna metoda, jaka mogła być brana pod uwagę przy jej usuwaniu, polega na wsunięciu do istniejącej rury nowego przewodu, jednak ze względu na uwarunkowania techniczne okazała się niemożliwa do zastosowania akurat w tym przypadku. Zdecydowano się więc na budowę zupełnie nowego odcinka, a wykorzystany został przewiert sterowany (długi na 90 m fragment sieci ułożono na głębokości 5 m).

Metody bezwykopowe mają bardzo wiele zalet, jednak pamiętajmy, że o tym, jaka najlepiej nadaje się do wykonania konkretnej sieci, muszą decydować projektant i wykonawca robót.

Przeczytaj także. Kanada: metody bezwykopowe na budowie 62-kilometrowego rurociągu [film]