W trzecim, przedostatnim etapie modernizacji kanalizacji w Elizabeth Street w Melbourne w Australii, powstanie liczący 700 m odcinek sieci kanalizacyjnej. Zostanie wykonany metodą mikrotunelowania.
W Melbourne trwa bezwykopowa modernizacja kanalizacji. Fot. Rob Carr
- W tym roku zakończy się budowa kolejnego odcinka kanalizacji w Melbourne
- Metodą mikrotunelowania wykonano wcześniej dwa kolektory ściekowe
- Ostatni etap prac zaplanowano na 2024 r.
Modernizacja liczącej 120 lat sieci kanalizacyjnej
Prace rozpoczęły się po zakończeniu dwóch poprzednich etapów przedsięwzięcia, kiedy mikrotunelowania użyto do budowy dwóch odcinków kanalizacji pod ulicami Lonsdale Street i Spencer Street. Powstały one w ciągu ostatnich pięciu lat.
Aktualnie powstaje 700-metrowy odcinek sieci kanalizacyjnej w mikrotunelu drążonym przez maszynę mTBM. Będzie połączony z kanałem wybudowanym pod Lonsdale Street. Roboty mają się zakończyć w tym roku. Wykonawcą jest firma Rob Carr.
Program City West Water realizowany jest w czterech etapach, dwa są zakończone, trwa trzeci, a ostatni rozpocznie się w 2024 r. Całkowity koszt inwestycji wynosi 80 mln dol. australijskich.
Duża część kanalizacji w Melbourne liczy już 120 lat i ma za małą przepustowość w stosunku do rosnącej populacji miasta.
Pierwszy kolektor oddano do użytku pod koniec 2018 r.
Pierwszy etap modernizacji sieci kanalizacyjnej zakończył się w grudniu 2018 r. Mikrotunelowanie pod Spencer Street prowadzono przy użyciu mTBM o średnicy 1,5 m i długości 9 m. Wykonano tunel o długości ponad 700 m na głębokości 11 m pod powierzchnią gruntu. Prace ukończono przed terminem. Przepustowość kanału jest 25-krotnie większa niż jego 122-letniego poprzednika. Zadanie wykonała spółka Bothar Boring, podwykonawca firmy Quinn Civil.
900-metrowy odcinek kanalizacji w drugim etapie
Podczas drugiego etapu powstał tunel o średnicy 1,5 m wykonany przez mTBM o długości 6,3 m i masie 16,3 tony. Pracowano na głębokościach od 10 do 23 m. Długość kolektora ściekowego DN1400 GRP wynosi 900 m, zrealizowano go w dwóch odcinkach 550 i 350 m. Komora startowa przy William Street miała 23 m głębokości, wykonano też dwie komory odbiorcze przy Elizabeth Street i Spencer Street, obie głębokie na 10 m. Po zakończeniu inwestycji obiekty te zasypano i zastąpiono włazami. Wykonawcą była spółka Rob Carr. Prace zakończyły się we wrześniu 2021 r.
W przyszłym roku rozpocznie się ostatni etap robót w ramach programu City West Water. To inwestycja Greater Western Water.
Przeczytaj także: Rurociąg Boronów–Trzebinia już gotowy. Trwa rozruch
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.