• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Anglia – mikrotunelowanie dla oczyszczalni ścieków w Guildford

Opublikowano: 17-05-2024 Źródło: geplus.co.uk, Thames Water, Joseph Gallagher

W Guildford w zachodnim Surrey (Anglia) zakończyły się prace bezwykopowe związane z przedsięwzięciem przeniesienia oczyszczalni ścieków w Guildford. Teren po ponad 60-letnim obiekcie zostanie przeznaczony na zabudowę mieszkaniową.


Oczyszczalnia ścieków w Guildford. Fot. Thames Water Oczyszczalnia ścieków w Guildford. Fot. Thames Water

Zakończono bezwykopową budowę kolektora ściekowego o średnicy 1500 mm. Mikrotunelowanie objęło łącznie 1375 m tuneli. Wybudowano sześć segmentowych komór o średnicach od 5 m do 12,5 m. Odcinek o długości 334 m wykonano z poziomym łukiem o promieniu 350 m. Do lata zostaną zakończone prace wykończeniowe związane z zadaniem. Mikrotunel wykonano maszyną mTBM Iseki.

Kanał będzie przesyłał ścieki z istniejącej sieci kanalizacyjnej Guildford do nowego obiektu. Przedsięwzięcie finansuje samorząd Guildford, który planuje na terenie byłej oczyszczalni budowę budynków mieszkalnych, a także 6,5 tys. m2 przestrzeni komercyjnych. To część projektu rewitalizacji Slyfield Area Regeneration Project.

Zakończenie budowy mikrotunelu. Fot. Thames Water Zakończenie budowy mikrotunelu. Fot. Thames Water

Nowa oczyszczalnia powstaje w północno-wschodniej części miasta, na terenach strefy przemysłowej. Ma zapewnić obsługę dla co najmniej 120 tys. mieszkańców. Roboty obejmują wzmocnienie podłoża i zagęszczenie gruntu na starym składowisku śmieci, a także instalację pali betonowych. Po zakończeniu budowy dawny obiekt zostanie wyłączony z eksploatacji i rozebrany. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2026 r.

Inwestorem jest największe w Anglii przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne Thames Water. Wykonawcą jest konsorcjum firm Bam Nuttall i Doosan Enpure, a mikrotunelowanie przeprowadziła spółka Joseph Gallagher.

Przeczytaj także: Gigantyczna inwestycja: 22 mld dolarów na sieci kanalizacyjne w Dubaju

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia