Kładka w Rzeszowie będzie obiektem wyróżniającym się pośród obiektów tego typu w Polsce. Charakteryzuje się wyjątkowym kształtem, a ponadto wyposażeniem, które stanowić będzie "specjalnie gięte i hartowane szkło, obudowane szyby windowe, iluminacja świetlna całego obiektu i wreszcie afrykańskie drewno, z którego zostanie wykonana nawierzchnia" - podaje w informacji prasowej Skanska.

Obiekt zaprojektowano na kształt pierścienia o średnicy zewnętrznej 39,2 m. Obejmować będzie swym obwodem całe skrzyżowanie. Konstrukcja zaprojektowana jest jako lekka i płaska, przypominająca zawieszony w przestrzeni pierścień. Znajdzie się na wysokości 5,5 m nad poziomem terenu. Wejście na kładkę umożliwią schody, pochylnie oraz windy.

Kładka zostanie posadowiona na wierconych żelbetowych palach o długości 12,5 m i średnicy 60 cm. Schody i pochylnie będą posadowione na palach o zmiennej długości od 8,5 do 11 m i średnicy 40 cm. Podpory wykonane zostaną ze stalowych rur o średnicy 24,5 cm wypełnione specjalnym betonem. Konstrukcję nośną obiektu stanowić będzie wielokomorowa skrzynka stalowa o wys. 60 cm, zamknięta hermetycznie i wykonana ze stali o wysokiej wytrzymałości. Pochylnie i schody będą żelbetowe prefabrykowane - podaje Skanska w komunikacie.

Koszt budowy kładki to 12,2 mln zł brutto. Na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie zbuduje ją firma Skanska.

Więcej