W Polsce także powstaje ścieżka w koronach drzew
Budowa polskiej kładki w koronach drzew rozpoczęła się w czerwcu br. Jak przekonuje inwestor, to unikalny na skalę europejską projekt.
Po pierwsze, budowla jest w całości zaprojektowana i budowana przez polskich inżynierów. Po drugie, wykonana będzie z naturalnego surowca – robinii akacjowej (potocznie nazywanej akacją). To ewenement, ponieważ do budowy obiektów tego typu w innych krajach europejskich wykorzystuje się głównie stal okładaną drewnem. Po trzecie, w projekcie kładki zastosowano w dwóch miejscach system piętrowej ścieżki – wymienia przedstawiciel Słotwiny Arena, Grzegorz Lenartowicz.
Łączna długość kładki będzie wynosić 1030 m; podeprze ją 18 wież wsporczych i 87 słupów. Na całej jej długości znajdą się specjalne stanowiska dydaktyczne, przy których spacerowicze będą mogli zapoznać się z historią regionu, prezentacją okolicznej flory i fauny, ciekawostkami geologicznymi, a także postaciami mitologii słowiańskiej. Na najmłodszych czekać będzie także zjeżdżalnia o długości 60 m.
Przeprawa prowadzić będzie do wieży o wysokości 49,5 m, której budowa ruszyła już na szczycie stacji narciarskiej (896 m n.p.m.). Widok rozpościerać się będzie na Pasmo Jaworzyny oraz obszar Beskidu Sądeckiego. Dla odwiedzających obiekt dostępna będzie obrazowa „ściąga” w postaci mapy okolicznych szczytów.
Na ścieżkę i wieżę będzie można dostać się sześcioosobową kolejką krzesełkową oraz drogą wzdłuż stoku narciarskiego. Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi.
Kiedy budowla zostanie udostępniona amatorom górskich wędrówek? Inwestor nie podaje dokładnego terminu otwarcia obiektu, obiecując, iż będzie na bieżąco informować o postępach w pracy nad konstrukcją.
Mamy nadzieję, że nasza ścieżka w koronach drzew wraz z wieżą widokową stanie się nową perłą krynicką i wyjątkową atrakcją na mapie turystycznej naszego kraju – dodaje Lenartowicz.
Na tę chwilę najbliższy obiekt tego typu polscy turyści znajdą na Słowacji, w Dolinie Bachledzkiej. Kładka wraz z wieżą widokową, ulokowaną na wysokości 32 m, umożliwia ponad kilometrowy spacer z widokiem na Tatry, Pieniny i Zamagurze. Od strony południowo-zachodniej granicy bliżej będzie natomiast do Jańskich Łaźni, gdzie w centrum Karkonoskiego Parku Narodowego wybudowano 45-metrową wieżę i ścieżkę o długości 1300 m.
Zobacz także: Słowacja: kładka między koronami drzew z widokiem na Tatry
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.