Dawny kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz ma stać się kładką pieszo-rowerową. Ogłoszono już przetarg na prace budowlane, które obejmą polską część mającej 660 m długości przeprawy.
Widok na polskie przęsła mostu z 1930 r. Fot. Igor Szakowski, Związek Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego
- Most w Siekierkach znajduje się w środku rozlewisk Odry
- Na polskim przęśle powstanie platforma widokowa
- W przyszłości obiekt będzie utrzymywany przez Cedynię
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czyli w ramach tego przetargu wyłoniony zostanie wykonawca, przekazanie placu budowy powinno nastąpić we wrześniu br. W takiej sytuacji wszystko byłoby gotowe na przełomie maja i czerwca 2021 r. Partnerami całego projektu są, po polskiej stronie – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, a po niemieckiej – Urząd Barnim-Oderbruch. Niemcy obecnie przygotowują przetargi na roboty budowlane na własnej części mostu.
Zespół Parków zajmie się polską częścią przeprawy, wiszącą nad rozlewiskami Odry. Urząd Barnim-Oderbruch do ruchu pieszo-rowerowego przystosuje część mostu nad głównym korytem Odry. Niemcy mają w taki sposób przeprowadzić swoje prace budowlane, żeby w przyszłości możliwe było podniesienie przęsła dla celów transportu wodnego na Odrze.
Kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz znajduje się 77 km od Szczecina oraz 66 km od Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Powstał w 1892 r. To najdłuższy tego typu obiekt nad Odrą. Pod koniec II wojny światowej został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Obiekt po wojnie odbudowano, ale do chwili zamknięcia, co miało miejsce w 1999 r., nie był wykorzystywany.
Tak obecnie wygląda most w Siekiderkach [zdjęcia]
Przebudowany w kładkę pieszo-rowerową ma być jedną z największych atrakcji całego polsko–niemieckiego pogranicza. Częścią przeprawy będzie platforma widokowa. Całkowita wartość projektu to 15,36 mln zł.
W lutym br. o tej inwestycji rozmawialiśmy z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem woj. zachodniopomorskiego. Dysponujemy już prawomocnym pozwoleniem na budowę i kompletną dokumentację projektową. Przetarg obejmie więc wykonanie wszystkich robót budowlanych przewidzianych w dokumentacji, czyli stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej wraz z platformą widokową na przęśle mostu. Ta inwestycja to tak naprawdę wrota do wielkiej rowerowej przygody, wszak most połączy Trasę Rowerową Pojezierzy Zachodnich z Międzynarodową Trasą Rowerową Nysa–Odra – mówił Olgierd Geblewicz.
Przeczytaj także: Most w Siekierkach – turystyka rowerowa może przynosić zysk [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.