Szczecin przygotowuje się do remontu zabytkowego, mającego ponad 120 lat mostu nad Jeziorem Rusałka. Ogłoszono już przetarg na realizację tego zadania. Zainteresowane firmy oferty mogą składać do 10 września br.

- Remont mostu w Szczecinie potrwa nieco ponad pół roku
- Stwierdzono liczne pęknięcia i deformacje płyty
- Prace mają być prowadzone w porozumieniu z konserwatorami zabytków
Most nad Jeziorem Rusałka w Szczecinie to obiekt łukowy, wybudowany w 1898 r. W trakcie 121 lat użytkowania jego konstrukcja, jak poinformowano, uległa częściowej degradacji. Planowane prace obejmą m.in. remont fundamentów i przyczółków, sklepienia mostu, przegubów sklepienia, słupów konstrukcyjnych oraz płyty pomostu. Ponadto wybrany w przetargu wykonawca zmodernizuje gzymsy, balustrady oraz nawierzchnię.
Obecnie przeprawa o długości 30 m pełni funkcję kładki dla pieszych i rowerzystów. Urząd Miasta w Szczecinie podał, że prace remontowe mają na celu rewaloryzację mostu, dostosowanie do warunków technicznych umożliwiających jego dalsze bezpieczne użytkowanie oraz przywrócenie estetyki i dawnego wyglądu architektonicznego. Roboty mają być prowadzone w uzgodnieniu z Wojewódzką Służbą Ochrony Zabytków.
Jak napisano w ekspertyzie stanu technicznego obiektu, główne uszkodzenia przyczółków to nacieki, ubytki betonu oraz rysy. Ponadto, na obu przyczółkach całkowitej korozji uległy wsporniki wystające z przyczółków, a pełniące funkcję podpór skrajnego odcinka płyty pomostu. Stan wsporników oceniono jako przedawaryjny.
Z kolei jako niedostateczny określono stan nawierzchni. Stwierdzono liczne pęknięcia i deformacje płyty, szczególnie w górnych jej rejonach. Pomimo niezłej wytrzymałości na ściskanie, nawierzchnia nie nadaje się do eksploatacji, szczególnie pas szerokości 1 m od strony górnej wody.
Zgodnie z planami zamawiającego, remont znajdującego się w parku im. Jana Kasprowicza mostu nad Jeziorem Rusałka ma rozpocząć się w lutym 2020 r. i potrwać najdłużej do 15 września tego samego roku. W ramach oceny przetargowych ofert kryterium ceny otrzyma wagę 60 punktów. Pozostałe dwa kryteria – okres gwarancji i rękojmi oraz wysokość kary umownej za nieterminowe wykonanie przedmiotu zamówienia – będą mieć wagę po 20 punktów.
Przeczytaj także: Kraków – jaka będzie nowa kładka przez Wisłę?

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.