Dawny most kolejowy Siekierki–Neurüdnitz będzie kładką pieszo-rowerową. Podpisano już umowę na realizację tego zadania. Prace budowlane mają potrwać 22 miesiące, pochłoną niemal 12 mln zł, przeprowadzi je firma INTOP ze Skarbimierzyc.
Widok z polskiego brzegu Odry na niemieckie przęsła mostu odbudowane w latach 1954-55. W nurcie Odry widoczne filary z 1892 r. Fot. Igor Szakowski, Związek Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego
- Po zakończeniu inwestycji mostem Siekierki–Neurüdnitz będzie zarządzać Cedynia
- Zmodernizowany most połączy Trasę Pojezierzy Zachodnich z systemem niemieckich i międzynarodowych dróg rowerowych
Kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz przez Odrę znajduje się 77 km od Szczecina oraz 66 km od Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Powstał w 1892 r. W 1945 r. został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po II wojnie światowej obiekt odbudowano, jednak do likwidacji linii kolejowej w 1999 r., poza testami obciążeniowymi, nie przejechał po nim żaden pociąg.
Przebudowa to projekt polsko-niemiecki. To jedna z kluczowych dla nas inwestycji. Głęboko wierzymy w potencjał turystyczny naszego regionu i przepięknego dorzecza Odry, gdzie mocno inwestujemy w nowe trasy rowerowe. Połączymy tworzone przez nas systemy ścieżek rowerowych z tymi w Brandenburgii. Dzięki modernizacji ten most ożyje i będzie świadczył o dobrych polsko-niemieckich relacjach – mówi marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Remont mostu Siekierki–Neurüdnitz. Co zrobi polska strona?
Most ma 660 m długości, przy czym polska strona zmodernizuje połowę przeprawy. Podpisana właśnie umowa obejmuje m.in. remont konstrukcji mostu, przebudowę nawierzchni, montaż elementów małej infrastruktury; zaplanowano też dwupoziomową platformę widokową. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Tak obecnie wygląda most w Siekierkach [zdjęcia]
Fot. Igor Szakowski, Związek Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego
Cały projekt wart jest 22 mln zł, a jego stronami są Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i Urząd Gminy Barnim-Oderbruch. Niemcy aktualnie pracują nad zgromadzeniem środków. Ich prace mają być przeprowadzone w taki sposób, żeby w przyszłości możliwe było podniesienie przęsła mostu dla celów transportu wodnego na Odrze.
Przeczytaj także: Most w Siekierkach – turystyka rowerowa może przynosić zysk [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.