Partnerzy portalu

Rusza przebudowa mostu Siekierki–Neurüdnitz. Umowę już podpisano

Opublikowano: 15-12-2019 Źródło: UMWZP, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Dawny most kolejowy Siekierki–Neurüdnitz będzie kładką pieszo-rowerową. Podpisano już umowę na realizację tego zadania. Prace budowlane mają potrwać 22 miesiące, pochłoną niemal 12 mln zł, przeprowadzi je firma INTOP ze Skarbimierzyc.


Widok z polskiego brzegu Odry na niemieckie przęsła mostu odbudowane w latach 1954-55. W nurcie Odry widoczne filary z 1892 r. Fot. Igor Szakowski, Związek Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Widok z polskiego brzegu Odry na niemieckie przęsła mostu odbudowane w latach 1954-55. W nurcie Odry widoczne filary z 1892 r. Fot. Igor Szakowski, Związek Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego
  • Po zakończeniu inwestycji mostem Siekierki–Neurüdnitz będzie zarządzać Cedynia
  • Zmodernizowany most połączy Trasę Pojezierzy Zachodnich z systemem niemieckich i międzynarodowych dróg rowerowych

Kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz przez Odrę znajduje się 77 km od Szczecina oraz 66 km od Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Powstał w 1892 r. W 1945 r. został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po II wojnie światowej obiekt odbudowano, jednak do likwidacji linii kolejowej w 1999 r., poza testami obciążeniowymi, nie przejechał po nim żaden pociąg.

Przebudowa to projekt polsko-niemiecki. To jedna z kluczowych dla nas inwestycji. Głęboko wierzymy w potencjał turystyczny naszego regionu i przepięknego dorzecza Odry, gdzie mocno inwestujemy w nowe trasy rowerowe. Połączymy tworzone przez nas systemy ścieżek rowerowych z tymi w Brandenburgii. Dzięki modernizacji ten most ożyje i będzie świadczył o dobrych polsko-niemieckich relacjach – mówi marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Remont mostu Siekierki–Neurüdnitz. Co zrobi polska strona?

Most ma 660 m długości, przy czym polska strona zmodernizuje połowę przeprawy. Podpisana właśnie umowa obejmuje m.in. remont konstrukcji mostu, przebudowę nawierzchni, montaż elementów małej infrastruktury; zaplanowano też dwupoziomową platformę widokową. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Tak obecnie wygląda most w Siekierkach [zdjęcia]

Fot. Igor Szakowski, Związek Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego

Fot. Igor Szakowski, Związek Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego

Cały projekt wart jest 22 mln zł, a jego stronami są Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i Urząd Gminy Barnim-Oderbruch. Niemcy aktualnie pracują nad zgromadzeniem środków. Ich prace mają być przeprowadzone w taki sposób, żeby w przyszłości możliwe było podniesienie przęsła mostu dla celów transportu wodnego na Odrze.

Przeczytaj także: Most w Siekierkach – turystyka rowerowa może przynosić zysk [wywiad]

Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe