Most Hangzou Bay w delcie rzeki Jangcy we wschodnich Chinach, którego budowę rozpoczęto w czerwcu 2003 r., został otwarty dla ruchu w maju 2008. Most ma budowę mieszaną, przęsłowo-podwieszaną, aby pod spodem mogły swobodnie przepływać statki.  Konstrukcję zaplanowano tak, by wytrzymała uderzenia tajfunów, które spadają na wybrzeże morskie w rejonie Szanghaju, i warunki związane z tzw. pływającym gruntem. To jedna z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych budów podjętych przez Chiny. Zanim powstał Hangzhou Bay Bridge, najdłuższym mostem morskim był Donghai Bridge, łączący Szanghaj z miastem portowym Yangshan. Chinskie mosty usuwają w cień jeden z najdłuższych mostów świata, długości 25 km, łączący Bahrajn z Arabią Saudyjską.

Najdłuższy na świecie most na morzu ma blisko 36 km długości (z czego 32 km na morzu), główne przęsła podwieszone długości 448 m i 318 m, szerokość mostu wynosi 33m.  Most posiada po trzy pasy ruchu w kazdym kierunku i łączy port Ningbo na poludniowym brzegu zatoki z  Szanghajem położonym na brzegu północnym.  
Dzięki mostowi droga, którą trzeba przebyć, aby dostać się z jednego miasta do drugiego, skróci się o 120km. Koszt budowy wyniósł 11.8 mld juanów (1.70 mld USD). Szacuje się, że przepustowość mostu osiagnie w krótkim czasie liczbę 40000 - 50000 pojazdów na dobę. 

Kontraktorem przedsięwziecia były firmy Ty Lin International oraz China Railway Bridge Bureau Group Co. Ltd.. Udział w finansowaniu przedsięwzięcia mają również firmy prywatne, które po raz pierwszy w Chinach uczestniczą w tak dużym projekcie infrastrukturalnym. Znajduje się on w pobliżu delty rzeki Jangcy, bardzo szybko rozwijającego się rejonu Państwa Środka.