Najlepszą ofertę w przetargu na nową przeprawę złożyło konsorcjum firm: Strabag Sp. z o.o., Strabag AG i Hermann Kirchner Polska, które wyceniło pracę na 548 mln 608 tys. 768,35 zł. Po dopełnieniu formalności związanych ze składaniem protestów i odwołań, pełna dokumentacja przetargowa została przedstawiona do kontroli prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. Kontrola taka dotyczy wszystkich inwestycji, których wartość szacowana jest co najmniej na 20 mln EUR i ma za zadanie sprawdzić zgodność procesu realizacji inwestycji z treścią ustawy prawo zamówień publicznych. Procedura trwa od 14 do 30 dni. Kontrola wypadła pomyślnie, kontrolujący  nie stwierdzili żadnych naruszeń ani braków. Teraz miasto może przystąpić do podpisania umowy na budowę nowego mostu drogowego.

Firma Strabag Sp. z o.o., jako lider konsorcjum, które już niedługo zbuduje toruński most, istnieje od ponad 170 lat, na polskim rynku działa od ćwierćwiecza. Jest marką rozpoznawalną zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak firma poradzi sobie z tak dużym wyzwaniem jak toruński most?

- Biorąc pod uwagę skalę toruńskiej inwestycji ? podobne kontrakty były już realizowane w Polsce ? mówi Artur Makowski, Dyrektor Finansowy Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego firmy Strabag. ? Technologicznie będzie to dla nas na pewno duże wyzwanie, co nie znaczy, że nie mamy doświadczenia w tego typu budownictwie. Budowane przez nas odcinki autostrad A2, A4  i A8 wymagają realizacji licznych obiektów inżynieryjnych, wiaduktów i mostów; wartość tych kontraktów to wiele milionów euro. Strabag w konsorcjum z Dywidagiem - spółką córką STRABAG SE - realizuje w ramach A8 we Wrocławiu budowę mostu o długości 1,7 km. Obie spółki specjalizują się w budowie mostów w technologii specjalnej.

Most o bardzo podobnych parametrach do nowej toruńskiej przeprawy, stalowy, łukowy, dwuprzęsłowy z przęsłem nurtowym przez Dunaj, firma zrealizowała w Rumunii. Strabag odpowiedzialny jest również za budowę drogi ekspresowej S8, obwodnicy Słupska oraz za tak kluczowe inwestycje w Warszawie, jak modernizacja Alej Jerozolimskich czy budowa estakady nad Rondem Starzyńskiego.

- Nasza przewaga nad konkurencją w przetargu na budowę toruńskiego mostu oparta jest przede wszystkim na świetnie wykształconej kadrze inżynieryjnej, dużym doświadczeniu w budownictwie inżynieryjnym i mostowym oraz własnym zapleczu sprzętowym i technicznym (laboratorium) ? wyjaśnia Andreas Adamiec, Dyrektor Techniczny Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego firmy Strabag. ? Bardzo istotna jest też nasza ugruntowana opinia na rynku wykonawstwa w Polsce, rozbudowana sieć biur lokalnych, także w Toruniu i znajomość lokalnego rynku.

W kontekście toruńskiej inwestycji szczególnie znaczący wydaje się też fakt, że Strabag jest, jako wykonawca, znany firmom DHV oraz Dro?Konsult, których konsorcjum pełni nadzór inwestorski nad budową nowej przeprawy. Zarówno Strabag jak i DHV oraz Dro-Konsult mają już doświadczenie w realizacji projektów na terenie Torunia.

Umowę z wykonawcą zawrze w imieniu Gminy Miasta Torunia Miejski Zarząd Dróg. Kontrakt zostanie zawarty na 36 miesięcy. Równolegle wyłoniony zostanie ubezpieczyciel największej miejskiej inwestycji. Pierwsza łopata na budowie zostanie wbita po podpisaniu obu umów.