W Żywcu budowany jest most przez rzekę Sołę. To jedna z najważniejszych inwestycji w historii miasta. Na budowie występuje kilkutygodniowe opóźnienie. Zgodnie z umową inwestycja powinna być gotowa przed końcem tego roku.
Budowa mostu przez Sołę w Żywcu. Fot. Urząd Miasta w Żywcu
Na początku tego roku ruszyły prace związane z budową mostu przez Sołę w Żywcu. W ramach tej samej inwestycji powstanie też brakujący odcinek obwodnicy Żywca zlokalizowany w ciągu DW945. Droga połączy Żywiec ze Słowacją.
24 października 2013 r. Wojewódzki Zarząd Dróg w Katowicach podpisał umowę z wykonawcą obwodnicy i mostu przez Sołę w Żywcu. Inwestycja ma być zakończona przed końcem tego roku.
Nowy most zostanie oparty o brzegi rzeki, a będzie wykonany z wielkich dźwigarów łukowych. Koryto Soły będzie uregulowane.
Opóźnienia na budowie żywieckiego mostu
Problemy z terminową realizacją inwestycji potwierdza Zarząd Dróg Wojewódzkich w Żywcu. Pod koniec czerwca opóźnienie na budowie wynosiło od 4 do 6 tygodni w zależności od rodzaju robót.
Na razie inwestor nie bierze pod uwagę zmiany wykonawcy, bo nie doszło do złamania warunków kontraktu. Gdyby pojawiła się taka konieczność, należałoby rozpisać nowy przetarg, a prace przedłużyłyby się przynajmniej o rok.
ZDW, chcąc ratować sytuację, zażądał zmiany kierownika budowy. Przypomina też o tym, że jeśli inwestycja nie zostanie zrealizowana w terminie, naliczane będą kary umowne w wysokości blisko 50 tys. zł za każdy dzień zwłoki.
Jak podaje inwestor w komunikacie, „Wykonawca deklaruje, że w celu przyspieszenia robót gotów jest wprowadzić pracę na trzeciej zmianie, pod warunkiem, że… ZDW w Katowicach zapłaci za to dodatkowe sumy nieprzewidziane w kontrakcie. Trzeba wyjaśnić, że wbrew temu, co twierdzą przedstawiciele wykonawcy, ZDW w Katowicach nie poleciło pracy na trzeciej zmianie, lecz zasugerowało takie działanie, zważywszy na to, że – jak informowaliśmy wcześniej – zwłoka na budowie wynosi obecnie od czterech do sześciu tygodni. Jednak zdaniem inspektorów nadzorujących budowę, nawet druga zmiana nie pracuje intensywnie. Robotników jest mało i postępy nieduże”.
Budowa mostu i drogi obwodowej ma kosztować około 45 mln zł, a większość środków będzie pochodzić z funduszy unijnych. Kontrakt realizuje konsorcjum utworzone przez hiszpańską spółkę Construcciones Rubau i jej polski oddział – Rubau Polska.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.