W rozmowie w Polskim Radio RDC wiceprezydent miasta – Jacek Wojciechowicz potwierdził, że nie ma zmian planów co do przywrócenia ruchu na zniszczonym moście – na on być dostępny dla kierowców już tej jesieni.

Oczywiście, nie wszystkie prace zostaną wykonane w ciągu tych kilku miesięcy – część robót będzie kontynuowana, kiedy ruch na moście będzie już przywrócony. Przykładowo ścieżka rowerowa zostanie zbudowana dopiero w drugim etapie inwestycji, tj. w przyszłym roku. Wojciechowicz powiedział też, że wygląd konstrukcji szczególnie się nie zmieni w porównaniu z jej wyglądem sprzed pożaru. 

Kto wyremontuje Most Łazienkowski?

Pozyskaniem kontraktu na te prace zainteresowanych jest 18 firm. Wykonawca robót zostanie wybrany w drodze negocjacji bez ogłoszenia. Zwycięską firmę powinniśmy poznać wkrótce po świętach wielkanocnych. Odbudowa obiektu ma ruszyć w kwietniu. Za realizację inwestycji odpowiada Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Na projektanta odbudowy mostu wybrano firmę Transprojekt Warszawa, która za realizację prac otrzyma 2,5 mln zł. Nowym elementem mostu po jego przebudowie będzie ścieżka rowerowa, prowadzona pod płytą główną mostu – zostanie ona podwieszana na wysokości pomostów technicznych.

Kiedy ruch na Moście Łazienkowskim zostanie przywrócony?

Urzędnicy warszawscy chcą, by prace zasadnicze na moście zakończyły się do jesieni. Wówczas przeprawa miałaby uzyskać „przejezdność”. Całość prac remontowych potrwa natomiast do przyszłego roku, jednak roboty nie będą kolidować z ruchem drogowym.

Dlaczego Most Łazienkowski trzeba odbudować?

Ta jedna z głównych przepraw nadwiślańskich w Warszawie uległa zniszczeniu w wyniku pożaru, do jakiego doszło 14 lutego. Uszkodzenia są tak poważne, że konieczna jest wymiana konstrukcji.

Koszt remontu szacuje się na 110 mln zł – połowę tych kosztów pokryje miasto, a połowa środków na ten cel została zabezpieczona w budżecie państwa.