Budowa mostu to najważniejsza część inwestycji mającej na celu połączenie części lądowej miasta z wyspą Ostrów Brdowski.  Kolejny etap stanowi budowa drogi łączącej most z infrastrukturą miejską.

Próby obciążeniowe

W dzień poprzedzający docelowe próby obciążeniowe przeprowadzone zostały roboty przygotowawcze, polegające na montażu urządzeń pomiarowych na obiekcie. Wszystkie prace wykona specjalistyczna firma zewnętrzna – informuje spółka wykonawcza (Skanska).

Zakres badań podczas próbnego obciążenia obejmie:

•18 punktów pomiaru ugięć konstrukcji przęseł mostu,

•16 punktów pomiaru osiadań łożysk mostu,

•8 punktów pomiaru osiadań podpór,

•6 punktów pomiaru naprężeń konstrukcji mostu,

•15 punktów pomiaru przyspieszeń konstrukcji przęseł mostu.

Próby statyczne

Pierwszego dnia prowadzone będą próby obciążeniowe przy użyciu sześciu samochodów ciężarowych z załadunkiem o wadze około 228 ton. „Ciężarówki będą ustawiane w najbardziej newralgicznych miejscach, na każdym przęśle osobno, zgodnie ze schematem przewidzianym w projekcie. Za pomocą pomiarów geodezyjnych badane będzie ugięcie rzeczywiste mostu” – wyjaśnia Mirosław Skrzecz, dyrektor operacyjny Mars Most Brdowski.

Próby dynamiczne

Na 8 maja przewidziano przeprowadzenie prób dynamicznych, do czego zaangażowane zostaną dwa samochody ciężarowe z załadunkiem. Pojazdy będą przejeżdżać po moście z określoną prędkością. Dodatkowo, ich zadaniem będzie przejazd przez sztuczną przeszkodę o wysokości 10 cm oraz przetestowanie, jak zachowa się konstrukcja podczas gwałtownego hamowania. Wyniki pomiarów będą znane za około 1–2 tygodni – informuje wykonawca.

Zgodnie z aktualnie realizowanym harmonogramem wszystkie prace zostaną zakończone do września 2015 r.

Most Brdowski

Tereny Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” zostaną połączone z lewym brzegiem Odry trójprzęsłowym Mostem Brdowskim. Symboliczne wbicie łopaty odbyło się pod koniec maja 2014 r. Obecnie wyspy Gryfia i Ostrów Brdowski nie posiadają połączenia drogowego z miastem. Dotychczasowe rozwiązania transportowe i przeprawy promowe nie są wystarczająco funkcjonalne, dlatego ograniczają atrakcyjność inwestycyjną terenów wyspowych.

Blisko 200-metrowy most nad Odrą będzie konstrukcją stalową, kratownicową z pomostem żelbetowym, przeznaczonym dla ruchu samochodowego i pieszego. Różnica w szerokości obiektu (12,9–14,07 m) ma na celu ułatwienie pojazdom ciężarowym przejazd od strony wyspy – tam przeprawa będzie szersza o ponad metr. Na moście o wysokości około 9 m znajdą się dwa pasy drogowe wraz z chodnikiem. W ramach tego samego przedsięwzięcia powstanie również blisko 700 m dróg dojazdowych.

Montaż przęseł Mostu Brdowskiego