Oddana już do użytku przeprawa została wykonana w technologii nasuwania podłużnego. Wartość projektu to ponad 70 mln zł.
Most w Malborku /Fot. GDDKiA
3 października br. do użytku oddany został most przez rzekę Nogat w Malborku. Niemal 180-metrowy pięcioprzęsłowy obiekt oparto na sześciu podporach. Trzy z nich znajdują się w korycie rzeki.
Jakie technologie wykorzystano podczas budowy mostu przez Nogat
Wszystkie podpory zostały posadowione na palach w technologii Tubex. W celu wykonania fundamentów zrealizowano szczelne komory za pomocą wbijanych w grunt stalowych grodzic, następnie wykonano korki betonowe zapobiegające filtracji wody z gruntu. Z tak przygotowanych komór wypompowano wodę, co umożliwiło wykonananie zbrojenia fundamentu i filarów podpór, a następnie ich zabetonowani.
Nowo wybudowany most przez Nogat został zbudowany w technologii nasuwania podłużnego. Polegała ona na umieszczaniu kolejnych sekcji przęseł mostu na stanowisku do nasuwania, znajdującym się za skrajną podporą od strony Tczewa. Segmenty betonowano w szalunku stacjonarnym, a następnie, po osiągnięciu przez beton wymaganej wytrzymałości oraz po sprężeniu wewnętrznych kabli, wysuwano sekcję, by zrobić miejsce dla kolejnej. W ten sposób nasunięto dziewięć segmentów ustroju nośnego.
Zapisy umowy z wykonawcą
W kwietniu 2015 r. gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę z wykonawcą prac – firmą Strabag sp. z o.o. Obejmowała ona rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 22 na długości około 1,8 km do dwóch jezdni oraz budowę przeprawy o długości 178,8 m w ciągu tej drogi. W zakres prac przewidzianych w umowie weszła także rozbudowa skrzyżowań, ścieżek rowerowych i chodników, przystanków autobusowych i poprawę odwodnienia drogi oraz kanalizację.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.