Wyniki prób obciążeniowych dały odpowiedź pozytywną, więc na czwartek zaplanowano otwarcie Mostu Cłowego w Szczecinie - dla autobusów, pieszych, rowerów, a także samochodów.
Szczecin: próby obciążeniowe Mostu Cłowego. Fot. UM Szczecin
- Ze względu na niewielkie opóźnienia wywołane złymi warunkami atmosferycznymi i konieczność prowadzenia prac wykończeniowych na chodnikach obiektu (montaż barier energochłonnych, poręczy, oświetlenia itd.) samochody i autobusy poruszać się będą w obu kierunkach po jezdni jednym pasem, a dla pieszych i rowerów wydzielony zostanie specjalny obustronny pas na krawędziach jezdni - czytamy w komunikacie szczecińskiego magistratu.
Most Cłowy. Na czym polegały próby obciążeniowe?
16 wypełnionych piachem 32-tonowych ciężarówek sprawdzało wytrzymałość remontowanego Mostu Cłowego w Szczecinie - w efekcie obiekt udźwignął ponad 500 ton. Ciężarówki były ustawianie w różnych częściach przeprawy, a w tym czasie sprzęt zamontowany na elementach konstrukcji sprawdzał reakcję na ciężar.
- Ich parametry są zgodne z założeniami projektowymi. Pod tym względem most nadaje się do ponownego używania - podają urzędnicy.
Zmiana konstrukcji
Do awarii Mostu Cłowego doszło w maju 2016 r. - To był rok wytężonej pracy. W tym krótkim czasie, po błyskawicznej ekspertyzie i decyzji o odbudowie mostu, jesteśmy już na finiszu. Przed nami ostanie prace wykończeniowe i wkrótce mieszkańcy ponownie będą mieli do dyspozycji tę przeprawę przez rzekę – mówi, cytowany w komunikacie, Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Remont oznaczał zmianę konstrukcji - wcześniej był to most kablobetonowy, teraz jest zespolony, stalowy.
Koszt przeprowadzenia prac to 18,6 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum firm Vistal Gdynia i Victal Infrastructure.
Przeczytaj także: Most Cłowy. Części konstrukcji zostaną przetransportowane drogą wodną
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.