W ramach realizacji tej części projektu przy pomocy specjalnego dźwigu z Gdańskiej Stoczni Remontowej zamontowane zostaną przęsła mostu – każde z nich waży 25 ton i ma 25 m długości. Przęsła do Gdańska zostały przetransportowane na barce z Gdyni.

W chwili obecnej prowadzone są również prace związane z umocnieniem brzegów. Zbrojone są także ławy fundamentowe i betonowane kolejne podpory mostu.

To niezwykle skomplikowana i fascynująca operacja inżynierska. Wystarczy uświadomić sobie, że plac budowy tak naprawdę znajduje się na barkach. Teraz trwają prace nad montażem przęseł dojazdowych. Na przełomie października i listopada powinien rozpocząć się montaż zwodzonych przęseł mostu. Wszyscy poczujemy, że zakończenie inwestycji zbliża się wielkimi krokami. To będzie ogromna radość dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, ale myślę że także dla wszystkich gdańszczan – powiedziała wiceprezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

O moście zwodzonym na Wyspę Sobieszewską

Most na Wyspę Sobieszewską będzie miał konstrukcję zwodzoną. Przeprawa będzie stanowić część drogi wojewódzkiej 501. Nowa przeprawa zastąpi stary most pontonowy na Martwej Wyspie, a jej długość wyniesie 173 m (wraz ze skrzydłami 181,5). Obiekt będzie mostem niskowodnym, zwodzonym – jego wysokość nad lustrem wody wyniesie około 5 m. Środkowe przęsło nowej przeprawy otwierać się będzie dla żeglugi. Proces otwierania będzie trwał 2 min.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm Metrostav a.s., Vistal Gdynia S.A. oraz Vistal Infrastructure sp. z o.o. Zgodnie z planami prace mają się zakończyć końcem 2017 r., a procedury odbiorowe będą prowadzone na początku 2018 r.

Chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądać nowy most zwodzony na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku? Kliknij TUTAJ