Szczęśliwcy, którzy wygrali specjalnie zorganizowaną loterię, 1 października br. mieli okazję zobaczyć, jak 78-letni nowojorski most im. Tadeusza Kościuszki (Kosciuszko Bridge) przestaje istnieć. Dzięki zburzeniu starej przeprawy uzyskano miejsce dla drugiej nitki nowo budowanego mostu pomiędzy Brooklynem a Queens.
Runął most im. Kościuszki w Nowym Jorku. Jest już zastępstwo
W pełni kontrolowane wyburzenie przeprawy z wykorzystaniem ładunków wybuchowych pozwoli na szybkie rozpoczęcie budowy kolejnej nitki mostu. Nowa przeprawa również będzie nosić imię Tadeusza Kościuszki.
Jak potwierdza Andrew Herman, prezes Structural Engineers Institute, implozja obiektu może przynieść więcej korzyści niż jego rozbiórka: przede wszystkim szybkie tempo procesu oraz możliwość prowadzenia dalszych prac w trakcie "sprzątania": Kiedy obiekt znajduje się już na ziemi lub w rzece, część ekipy może już budować, podczas gdy inni pozbywają się pozostałości po dawnym moście.
Stary Kosciuszko Bridge - drogowa przeprawa przez rzekę Newtown Creek, wybudowana w 1939 r. - składał się z trzech części: krótkiego przęsła środkowego i dwóch ramp dojazdowych. Środkowe przęsło nie zostało implodowane - zdemontowano je i barką przetransportowano w uprzednio wyznaczone miejsce.
Firma Skanska demontuje i transportuje środkowe przęsło.
Należy jednak zauważyć, że rampy dojazdowe stanowiły aż 3/4 1,8-kilometrowej przeprawy - stąd konieczne było przeprowadzenie szeroko zakrojonego demontażu, w tym wypadku przy użyciu ładunków wybuchowych. Również ta część prac została zarejestrowana cyfrowo.
Zainteresowanych oglądaniem mostu było tak wielu, że z powodu ograniczonej (ze względów bezpieczeństwa) przestrzeni zorganizowano loterię, w której wygrać można było bilet wstępu do specjalnie wyznaczonej strefy.
Warto zapoznać się z historią mostu, która sięga XIX w. - jak jednak będzie wyglądać jego przyszłość?
Most został częściowo oddany już do użytku, ale finał realizacji tej inwestycji, o łącznej wartości 837 mln USD, zaplanowano dopiero na 2020 r. Wtedy kierowcy będą mogli już korzystać z nowego, 9-pasmowego mostu o przepustowości 180 tys. pojazdów dziennie, a piesi i rowerzyści bezpiecznie przedostaną się z Brooklynu do Queens (lub z Queens do Brooklynu) dzięki specjalnie wyznaczonym dla nich pasom.
Za demontaż i zburzenie mostu odpowiedzialna była firma Skanska.
Przeczytaj także: Ostatni przejazd 62-letnim mostem nad rzeką Hudson w Nowym Jorku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.