Całkowita długość Trans-Bay Bridge ponad wodą to około 7 km, a łącznie z dojazdami to ponad 13 km. Most na całej długości ma dwa poziomy. Na część zachodnią składają się dwa mosty wiszące (rozpiętość przęseł głównych to 704 m), a część wschodnia to z kolei obiekt kratownicowy. Obie łączą się na wyspie Yerba Buena - pod szczytem jej wzgórza fragment trasy przebiega w tunelu o długości około 160 m.

Kim był Rudolf Modrzejewski?

Rudolf Modrzejewski był synem polskiej pary aktorów Heleny Modrzejewskiej i Gustawa Zimajera. W wieku 15 lat wyemigrował z matką do Stanów Zjednoczonych. W USA zmienił nazwisko na Ralph Modjeski. Był pionierem budownictwa mostów wiszących. Do dziś działa założona przez niego firma (www.modjeski.com). Zbudował blisko 40 mostów przecinających największe rzeki Ameryki Północnej. Poza przeprawą łączącą San Francisco z Oakland, jest to m.in. obiekt Benjamina Franklina nad rzeką Delaware (łączący Filadelfię z Camden) czy Ambassador Bridge nad rzeką Detroit.

Modjeskiego nazywano „Napoleonem” inżynierii, wręczano mu dyplomy i wyróżnienia, dostał trzy doktoraty honoris causa, w tym od Politechniki Lwowskiej. Mosty Modrzejewskiego nie były tylko dobrze zaprojektowanymi lub wykonanymi budowlami. One zmieniały Amerykę. Łączyły różne części kraju, zwiększały mobilność Amerykanów, wreszcie nadawały nowe oblicze miastom, dla których rzeki przestały być naturalną granicą - czytamy na łamach serwisu ciekawostkihistoryczne.pl.

Rudolf Modrzejewski urodził się 27 stycznia 1861 r. w Bochni, zmarł 26 czerwca 1940 r. w Los Angeles.

Przeczytaj także: Najdłuższa na świecie przeprawa mostowo-tunelowa