Blisko 500 prefabrykatów z Polski na budowę mostu w Danii

Umowa między polską firmą budowlaną a Duńską Dyrekcją Dróg obejmuje dostawę 492 prefabrykowanych żelbetowych segmentów o łącznej wadze 50 tys. ton. Dłuższe segmenty będą miały po 3 m długości, 20 m szerokości i 4 m wysokości, ale przewidziano też krótsze elementy podporowe. Utworzą one konstrukcję nośną mostu o szerokości 19,7 m i długości 1360 m. Płatna przeprawa będzie częścią południowej obwodnicy miasta Frederikssund.

W produkcji wykorzystywane są specjalistyczne stalowe szalunki, a także kratownica mobilna konstrukcji wsporczej, która składa i spręża kablami gotowe elementy konstrukcji. Nowoczesna technologia pozwoli przygotować segmenty w taki sposób, by można je było szybko zamontować na miejscu budowy. Cały proces produkcji odbywa się na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, a jego zakończenie planowane jest na trzeci kwartał 2018 r. Za dwa lata o tej porze prefabrykaty będą już w drodze do Danii. Z uwagi na wagę ładunku (pojedynczy segment waży 115 ton) elementy zostaną przetransportowane drogą morską.


Kontrakt na dostawę segmentów stanowi ważny dla Mostostalu Warszawa projekt eksportowy m.in. pod kątem dalszej ekspansji zagranicznej, uzyskania referencji od prestiżowego klienta. Zamówienie jest realizowane w rejonie Skandynawii, czyli w obszarze, który zgodnie ze strategią Grupy Acciona (główny akcjonariusz) jest geograficznie przyporządkowany Mostostalowi Warszawa. Poza tym pozwala na pogłębianie synergii ze spółką-matką, a co za tym idzie rozwój Mostostalu Warszawa o nowe formy współpracy, poszerzanie potencjału wykonawczego na rynku europejskim, jak i wzrost rozpoznawalności marki wśród klientów zagranicznych - mówi Agata Falęcka, rzecznik prasowy firmy.

Projekt Roskilde Fjord Link

Roskilde Fjord Link zakłada budowę dwupasmowej drogi o długości 9,5 km, która ma pełnić funkcję obwodnicy miasta Frederikssund od strony południowej. Płatna przeprawa mostowa będzie jego strategiczną częścią. Inwestycja ma zniwelować uciążliwy ruch samochodowy w tej części wyspy Zelandii. Wymagająca z uwagi na uwarunkowania archeologiczno-geologiczne wokół fiordu inwestycja kosztować ma ponad 161 mln EUR.


Mostostal Warszawa to polskie przedsiębiorstwo budowlane, które w ramach grupy kapitałowej skupia 10 spółek. Działa w sektorze budownictwa ogólnego, ale wykonuje także prace z zakresu budownictwa drogowego, infrastrukturalnego, energetycznego i przemysłowego. W tegorocznym rankingu największych polskich firm budowlanych firma zajęła siódme miejsce. Zobacz ranking.

Przeczytaj także: Mostostal planuje 10% wzrost zatrudnienia