Premier Węgier Wiktor Orbán i jego słowacki odpowiednik – Robert Fico, 17 października zainaugurowali budowę mostu łączącego oba kraje. Nowa konstrukcja o długości około 600 m i szerokości ponad 20 m zepnie brzegi Dunaju w m. Komárom po stronie węgierskiej i słowackiej w m. Komarno (w regionie Nitra, w południowo-zachodniej części kraju).
Wizualizacja mostu nad Dunajem łączącego Słowację i Węgry. Źródło: ahojkomarno.sk
Most zostanie wybudowany na zachód od mostu kolejowego, również prowadzącego przez Dunaj. Zapewni bezpośredni dostęp z węgierskiej autostrady M1 do granicy państw.
Budowa ma się zakończyć wg jednych źródeł jesienią 2019 r., a wg innych - w 2020 r. Wówczas też obiekt ten będzie drugim pod względem wielkości mostem na Słowacji.
Zgodnie z wcześniejszymi planami budowa miała się rozpocząć już w zeszłym roku i zakończyć na przełomie 2017 i 2018 r. Pojawiły się jednak przeszkody, m.in. w postaci zmian w prawie zamówień publicznych na Węgrzech.
Za budowę odpowiedzialne jest konsorcjum Hídépitő i Mészáros es Mészáros. Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 117 mln EUR. Unijna dotacja pokryje 85% kosztów.
Co ciekawe, Komárno i Komárom były jednym miastem w Królestwie Węgier. W następstwie pierwszej wojny światowej i traktatu z Trianon granica nowo utworzonej Czechosłowacji przecięła miasto na pół.
Przeczytaj także: Jaki będzie most łączący Polskę z Niemcami?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.