Most na Wyspę Sobieszewską – budowany w ciągu DW 501 - będzie miał konstrukcję niskowodną, zwodzoną. Jego długość wyniesie 173 m, a łącznie ze "skrzydłami" – 181,5 m; jego wysokość nad lustrem wody wyniesie około 5 m. Środkowe przęsło otwierać się będzie dla żeglugi; czas, z jakim będzie zdolne się otworzyć, to 2 min. Przeprawa zastąpi stary most pontonowy nad Martwą Wisłą. Wartość tej inwestycji wynosi około 58 mln zł.

Jak budowany jest most na Wyspę Sobieszewską?


Prace budowlane związane z realizacją tej inwestycji podzielono na trzy obszary:

  • budowę infrastruktury zewnętrznej – drogowej i sieciowo-instalacyjnej – ten etap przebiega bez opóźnień. Zakończono już instalację sieci oraz umocniono nabrzeże, nowa droga jest już również niemal gotowa;
  • obsługę, tj. wykonania budynku sterowni – tu również nie zanotowano opóźnień;
  • prace prowadzone na wodzie – wykonanie podpór stałych oraz komór zawierających elementy hydrauliczne.

To właśnie trzeci obszar jest najbardziej skomplikowany. Aktualnie zaawansowanie prac szacowane jest w tym obszarze na około 70%. Jak zasygnalizowała Agnieszka Zakrzacka z DRMG, najtrudniejszym technologicznie etapem jest budowa dwóch komór znajdujących się na torze wodnym. To na nich będą osadzone sterowniki i siłowniki hydrauliczne odpowiedzialne za poruszanie elementami ruchomymi mostu. Co ważne, prac przy komorach nie można wykonywać jednocześnie. Dlatego wyznaczono tutaj trzy etapy - obecnie kończy się przygotowanie do pierwszego. W najbliższym czasie wylane zostaną ściany komory. Szacujemy, że montaż komór zakończy się pod koniec lutego, wówczas konstrukcja mostu gotowa będzie do posadowienia konstrukcji stalowej.

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie prac wykończeniowych związanych z montażem wyposażenia mostu, a także robót drogowych.

Następnie, po wykonaniu odpowiednich prób, rozpocznie się odbiór mostu. Kiedy nowa przeprawa zostanie oddana już do użytku – co planowane jest na czerwiec br. – wykonawca dokona rozbiórki mostu pontonowego (który służy mieszkańcom i turystom już od 1973 r.) oraz przebudowy nabrzeża.

Przeczytaj także: Nowa kładka nad Zakopianką [ZDJĘCIA]