• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Most zwodzony nad Martwą Wisłą: wiemy, co już zrobiono [zdjęcia]

Opublikowano: 07-02-2018 Źródło: www.inzynieria.com

W Gdańsku Sobieszewie trwa budowa mostu zwodzonego nad Martwą Wisłą. – Termin zakończenia prac, zgodnie z zawartym aneksem, przypada na koniec kwietnia 2018 r. Ze względu na stan zaangażowania robót i konieczność dokończenia stalowej konstrukcji mostu, zamawiający przewiduje możliwość wydłużenia kontraktu do końca czerwca 2018 r. – poinformowała nas Agnieszka Zakrzacka z zespołu ds. komunikacji społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG).


Most zwodzony nad Martwą Wisłą: wiemy, co już zrobiono. Fot. DRMG Most zwodzony nad Martwą Wisłą: wiemy, co już zrobiono. Fot. DRMG

Konstrukcja zwodzonych przęseł powstała w 85%. Znajduje się na terenie stoczni Vistal Gdynia S.A. w restrukturyzacji. Firma kilka dni temu odstąpiła jednak od umowy na budowę mostu, równocześnie zrywając kontrakt konsorcjum oraz porozumienie wykonawcze zawarte z partnerami. Prace na budowie są realizowane, pozostali członkowie: Metrostav a.s. oraz Vistal Infrastructere sp. z o.o. deklarują kontynuację umowy.


Jak usłyszeliśmy, DRMG, w imieniu pozostałych członków konsorcjum, wystąpiła do Vistal Gdynia S.A. o wydanie elementów zwodzonych przęseł mostu. Obecnie czekamy na odpowiedź dotyczącą wydania konstrukcji, która umożliwi podjęcie dalszych działań koniecznych do realizacji kontraktu – dodaje Agnieszka Zakrzacka.

Fot. DRMG Fot. DRMG

Planowana w Gdańsku przeprawa, prowadząca na Wyspę Sobieszewską, będzie mostem zwodzonym liczącym 173 m długości (181,5 m ze skrzydłami). Zostanie zlokalizowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501 nad Martwą Wisłą. Czas otwierania obu przęseł wynosić będzie 120 sekund. Obiekt zapewni bezpieczne i sprawne połączenie wyspy ze stałym lądem.

Co teraz dzieje się na budowie przeprawy zwodzonej? Najtrudniejszym technologicznie etapem jest realizowana obecnie budowa dwóch komór usytuowanych na torze wodnym. Na nich będą osadzone sterowniki i siłowniki hydrauliczne odpowiedzialne za poruszanie elementami ruchomymi mostu – informuje Agnieszka Zakrzacka.

Fot. DRMG Fot. DRMG

A co już zrobiono? Zakończono roboty związane z instalacją sieciową i umacnianiem nabrzeża, poza obszarem, który będzie trzeba wzmocnić po demontażu starego mostu pontonowego. Końca dobiega też budowa nowego układu drogowego, choć musi być jeszcze m.in. ułożona ostatnia warstwa ścieralna, a także masa na ścieżkach rowerowych. Z kolei w budynku sterowni odpowiedzialnej za obsługę mostu odbywają się prace wykończeniowe.

Fot. DRMG Fot. DRMG

Przed budowniczymi mostu jeszcze dokończenie produkcji i montaż przęseł zwodzonych. Do tego montaż hydrauliki i wyposażenia mostu (barierki, wpusty, dylatacje, instalacje elektryczne, teletechniczne i deszczowe).

Fot. DRMG Fot. DRMG

Poza tym do wykonania zostały automatyka i sterowanie mostu oraz oczywiscie przeprowadzenie prób i odbiorów. Będzie musiała się też odbyć rozbiórka istniejącego mostu wraz z infrastrukturą drogową przy moście pontonowym.

Zobacz także: Jak będzie wyglądać nowy most zwodzony na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia